Jak poradzić sobie z częstymi skurczami?

Skurcze w łydkach, mięśniach karku czy stopach bywają bardzo nieprzyjemne. Wielokrotnie trwają długo i często też powracają. Jak skutecznie walczyć ze skurczem wywołującym ból i ogólny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu?

Skąd się biorą skurcze mięśni?

To, że są bolesne, na pewno dobrze wiesz, ale skąd się biorą? Na pewno odpowiedzialny jest za nie brak dostatecznej ilości magnezu w organizmie, ale też niedobory innych składników mineralnych, np. potasu i wapnia. Ich niedostateczna to często skutek picia dużej ilości mocnej kawy. Ten ulubiony przez wielu aromatyczny napój sprzyja wydalaniu potasu i magnezu wraz z moczem. Dlatego trzeba zwracać uwagę na to, ile filiżanek kawy dziennie pijesz. Tak samo szkodliwy dla organizmu jest długotrwały stres. Pod wpływem dużych emocji również dochodzi do szybszego wypłukiwania magnezu z organizmu. Oprócz tego duże znaczenie ma aktywność fizyczna. Kiedy człowiek spędza wiele godzin w pracy siedzącej i mało się rusza, na co dzień, wtedy o skurcze nie trudno. Może też się tak zdarzyć, ze skurcz „złapie” cię po treningu, na skutek nieodpowiedniego rozgrzania niektórych partii mięśni. Czasami pojawią się też po nadmiernym wysiłku fizycznym, czyli przetrenowaniu.

Co robić, aby zminimalizować występowanie skurczu?

Przede wszystkim trzeba więcej się ruszać i zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy nikotyna. Pomocne okazują się też różne preparaty z apteki

pomagające w pozbyciu się niechcianych i powracających skurczy. Mogą być nimi środki wzmacniające żyły i zmniejszające obrzęki. Warto też zapytać o preparaty wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych, zawierające witaminę C i rutynę. Bardzo ważna jest także suplementacja diety w magnez. Mogą to być takie suplementy jak solgar magnez, magne B6 forte czy asparaginian extra. W większości przypadków sa to środki z magnezem bardzo dobrze przyswajalnym. Oprócz zapobiegania skurczom mięśni wspierają pracę serca i układu nerwowego.

Co jeść, aby uniknąć bolesnych skurczy mięśni?

Oprócz przyjmowania preparatów zapobiegającym skurczom mięśni trzeba również dostarczać potrzebne organizmowi mikroelementy z pożywienia. Powinna być to dieta dobrze zbilansowana, bogata w wartościowe białko, zdrowe tłuszcze, np. omega 3 oraz dobre węglowodany. Możesz zrobić sobie listę z produktami, w których występuje magnez, potas i wapń, aby przypominać sobie o nich podczas codziennych zakupów. W twoim koszyku powinny znaleźć się m.in. orzechy, szpinak, botwina, nasiona słonecznika, ryby, banany, brokuły, morele, biała fasola i kakao. Oczywiście to tylko kilka przykładowych produktów, które warto jeść, aby uniknąć bolesnych skurczów mięśni.

Połączenie suplementacji z dietą i aktywnością fizyczną powinno przynieść oczekiwaną poprawę. Profilaktykę trzeba jednak stosować cały rok, aby niedobory ważnych minerałów i witamin nigdy nie miały miejsca.

Post Author: dobry pomysł na