Jakie badania można wykonać samemu w domu?

Coraz więcej osób preferuje wykonywanie niektórych badań samodzielnie w domu. Obecnie we własnych czterech ścianach można nie tylko zbadać ciśnienie krwi czy zmierzyć temperaturę ciała. Dzięki domowym testom diagnostycznym można np. sprawdzić, czy nasz układ trawienny toleruje gluten, czy nie chorujemy na niedoczynność tarczycy. Czym jest badanie krwi CRP i czy można je wykonać w domu? Czy domowe badania są bezpieczne?

Jak zrobić badanie EKG przy pomocy ciśnieniomierza?

Zwykły domowy ciśnieniomierz nie budzi już u nikogo najmniejszego zaskoczenia. Jest on wyposażeniem wielu domowych apteczek. Co innego ciśnieniomierz, który posiada funkcję EKG. Przenośny aparat EKG wykrywa migotanie przedsionków, które jest główną przyczyną udarów, jak również wszelkie niemiarowości pracy serca – wczesne objawy zaburzenia krążenia oraz dodatkowe skurcze. Ciśnieniomierz wyposażony w funkcję EKG dokonuje zapisu rytmu serca w 30 sekund, w dowolnym czasie i miejscu, a wyświetlane wyniki są jasne dla korzystającego, dzięki specjalnemu systemowi wskaźników.

Jak wykonać domowe badanie tarczycy?

W aptece można zakupić również Est diagnozujący niedoczynność tarczycy. Rekomendowany jest szczególnie osobom, którym jest nieustannie zimno, odczuwają zmęczenie i osłabienie, jak również cierpiącym na zaparcia. W przebiegu niedoczynności tarczycy obserwuje się również przyrost masy ciała, który jest niezależny od planu żywieniowego. Test na niedoczynność tarczycy można wykonać samodzielnie w domy. Wystarczy nakłuć palec nakłuwaczem dołączonym do opakowania, napełnić rurkę krwią i umieścić ją w naczyniu do rozcieńczania próbek. Kolejno obiera się przy pomocy pipetki kilka kropli roztworu i nanosi na wyznaczone do tego pole kasetki testowej. Wynik ukaże się w ciągu dziesięciu minut.

Badanie krwi crp – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

CPR (ang. C Reactive Protein) jest białkiem C-reaktywnym, a więc jednym z białek tzw. ostrej fazy, które pojawia się we krwi jako konsekwencja stanu zapalnego. Powstało ono pod wpływem cytokin zapalnych w wątrobie, ścianach naczyń tętniczych oraz komórkach tłuszczowych. Białka CPR to markery stanu zapalnego – wskaźniki bezobjawowego stanu zapalnego. Badanie krwi CRP jest przeprowadzane przez pobranie krwi żylnej, przeważnie z żyły łokciowej. Przyjmuje się, iż najlepszy czas na wykonanie badania jest rano, kiedy to osoba badana jeszcze nic nie jadła. Najlepiej, aby ostatni posiłek był spożyty co najmniej osiem-dwanaście godzin wcześniej. Osoba badana powinna być także wypoczęta, zrelaksowana i dobrze nawodniona. Przed pobraniem krwi, warto wypić małą ilość wody, gdyż ma to ogromne znaczenie dla poprawności badania. Bardzo istotne jest, aby przed badaniem poinformować lekarza o wszystkich systematycznie przyjmowanych przez pacjenta lekach i ewentualnych zdiagnozowanych chorobach przewlekłych, Choć nie jest to badanie możliwe do wykonania samodzielnie, może je wykonać lekarz podczas zleconej wizyty.

Post Author: dobry pomysł na