Olejek z jaskółczego ziela – kiedy warto go stosować?

Glistnik, określany również jako jaskółcze ziele, od lat stosowany jest jako domowa metoda na kurzajki, jednak sok z niego można wykorzystać nie tylko na dolegliwości skórne, ale również pić podczas bólów miesiączkowych lub problemów trawiennych. Z glistnikiem należy jednak uważać, ponieważ może on wykazywać właściwości lecznicze, ale także łatwo można zatruć się sokiem tej rośliny. Jak stosować jaskółcze ziele, aby odnieść pożytek dla zdrowia?

Jaskółcze ziele i jego niesamowite właściwości

Jaskółcze ziele cechuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Jest łatwo dostępne, gdyż w Polsce rośnie pospolicie, a suszone ziele można zakupić w większości aptek, sklepów zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. Sok z glistnika wykazuje właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze, dlatego tak efektywnie radzi sobie z wypalaniem kurzajek, gdyż są one najczęściej spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Jaskółcze ziele zawiera takie alkaloidy jak: chelerytyna, chelidonina, koptyzyna oraz sangwinaryna, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Badania laboratoryjne w tym kierunku prowadzono na myszach i przyniosły one pozytywne wyniki. Co więcej, pochodna chelidoniny zawarta w jaskółczym zielu wraz z gemcitabiną stosowana jest w leczeniu raka trzustki.

Jakie jest zastosowanie jaskółczego ziela?

Jaskółcze ziele cechuje się tym, że ma wiele zastosowań. Wystarczy kilkudniowa kuracja kurzajek i brodawek przez smarowanie chorego miejsca świeżym sokiem z przełamanej łodygi, aby kurzajka znacząco się zmniejszyła, a nawet zniknęła całkowicie. W związku z faktem, że jaskółcze ziele ma również właściwości grzybobójcze, może być stosowane w postaci świeżego soku na zakażenia skóry, wywołane np. Candida albicans oraz innymi grzybami. Można również zrobić nalewkę z glistnika lub napar i pić go na bóle brzucha, w kolkach, czy na bóle miesiączkowe. Jaskółcze ziele wykazuje działanie rozkurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych i żółciowych, a nawet oskrzeli. Dlatego można je podawać w trakcie kolki wątrobowej, kolki jelitowej czy bolesnych skurczów w czasie miesiączki. Poza działaniem rozkurczowym ma również działanie przeciwbólowe, żółciopędne i moczopędne.

Przeciwwskazania do stosowania jaskółczego ziela

Zastosowanie jaskółczego ziela wewnętrzne jednak nie zawsze wywiera pozytywny wpływ na organizm. Z jednej strony glistnik usprawnia przepływ żółci oraz rozkurcza mięśnie gładkie, z drugiej natomiast jest rośliną toksyczną i przy piciu z niej naparów można doprowadzić do uszkodzenia wątroby i doznać np. zapalenia tego organu, jego powiększenia, czy podwyższenia aktywności enzymów wątrobowych. Picie soku z jaskółczego ziela może powodować skutki uboczne takie jak: biegunka, niestrawność, nudności, które będą nasilać się przy dalszej podaży naparu z tego ziela.

Post Author: dobry pomysł na