Ząbkowanie – jak pomóc przetrwać naszemu dziecku?

Ząbkowanie to okres w życiu każdego dziecka, który wiąże się z wyrzynaniem jego pierwszych ząbków. Czasem etap ten może być bardzo trudny, zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców, którzy są zmartwieni złym samopoczuciem swojego dziecka. Co zrobić, aby złagodzić dokuczliwe objawy ząbkowania?

Jakie są objawy ząbkowania?

U większości dzieci ząbkowanie wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi symptomami, które znacznie utrudniają maluchom ich codzienne funkcjonowanie. Wyrzynanie się pierwszych ząbków rozpoczyna się zwykle około 4 miesiąca życia, a kończy ok 3 roku życia dziecka. Okres wyrzynania jednego ząbka to czas około 2 miesięcy. Nie powinniśmy się jednak martwić, jeżeli nasze dziecko zaczyna ząbkować później niż w 4 miesiącu. Każdy maluch bowiem ma swój własny czas. Dopiero jeśli u dziecka nie pojawia się żaden ząbek po jego pierwszych urodzinach, warto skonsultować ten przypadek z pediatrą. Niektóre dzieci przechodzą przez ten etap bez większych problemów. Zwykle jednak towarzyszy mu dość silny ból i uczucie dyskomfortu. Pierwszym symptomem, który łatwo u dziecka zauważyć jest nadmierne ślinienie się. Ponadto maluch staje się markotny, drażliwy, nie ma humoru i często płacze. W nocy ma problemy ze spaniem. Jego dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte, a przez to także bolesne. Często również podczas ząbkowania dziecko ma podwyższoną temperaturę. Najczęściej oscyluje ona pomiędzy 37,5 a 38 stopniami Celsjusza. Rzadziej u dziecka może pojawić się wysypka, kaszel, katar i ból gardła. Wysypka występuje najczęściej na jego brzuszku oraz plecach. Wszystkie te objawy powodują, że również rodzice stają się drażliwi i poddenerwowani, ze względu na własne zmęczenie oraz na to, że martwią się o swoją cierpiącą pociechę.

Domowe sposoby na ząbkowanie

Każdy rodzic chce ulżyć w bólu swojemu dziecku. Dlatego też często sięgamy po różnego rodzaju domowe sposoby, które mogą złagodzić nieprzyjemne symptomy dokuczające maluchowi. Pomocne mogą okazać się masaże dziąseł. Możemy wykonywać je specjalnymi nakładkami albo jałową gazą nawilżoną zaparzonym świeżo rumiankiem. Pamiętajmy jednak, aby napar nie był zbyt ciepły, aby nie poparzyć wrażliwych dziąseł maluszka. Gdy dziecko nadmiernie się ślini, powinniśmy nawilżać skórę na jego buzi. W tym czasie pamiętajmy także o zakładaniu śliniaków.

Paracetamol dla niemowląt – czy pomoże przy ząbkowaniu?

Niekiedy okres ząbkowania okazuje się być dla naszego dziecka szczególnie uciążliwy. Dzieje się tak najczęściej, gdy nasz maluch dostaje gorączki, która nie chce spaść. Wówczas domowe sposoby mogą nie zdać egzaminu, a więc warto zastosować środki apteczne. Najlepszy do tego celu będzie paracetamol, dzięki któremu istnieje duża szansa, że szybko zbijemy gorączkę u naszego malucha. Paracetamol dla niemowląt jest dostępny w aptekach w różnych formach. Najczęściej wybierane są preparaty w syropach lub czopkach. Pamiętajmy zawsze o tym, aby podawać dziecku dawkę odpowiednią do jego masy ciała. Paracetamol dla niemowląt jest w pełni bezpiecznym lekiem, jednak zawsze konsultujmy jego stosowanie z lekarzem.

Post Author: dobry pomysł na