Z czym muszą sobie radzić świeżo upieczeni rodzice?

Pojawienie się w rodzinie małego dziecka to wielkie szczęście, ale też obowiązek. Niedoświadczeni w opiece nad niemowlakiem rodzice często nie wiedzą, jak reagować na różne sytuacje. Jakie najczęściej pojawiają się problemy i jak je zwalczać?

Gorączka u niemowlaka i co dalej?

Bardzo często rodzice nie mają pojęcia, jak się zachować, kiedy dziecko zacznie gorączkować. Niektórzy z nich od razu jadą do pediatry, a inni zachowują zimną krew i działają na własną rękę. Najlepiej jednak odczekać, obserwować bacznie zachowanie i stan zdrowia dziecka, aby nie zrobić niepotrzebnego błędu. Wielokrotnie nie ma potrzeby zabierania dziecka do lekarza, bo gorączka może tak szybko minąć, jak się pojawiła. Często wywołuje ja zwykłe ząbkowanie, innym razem jednodniowa infekcja. Czasami gorączka pojawia się na skutek przegrzania dziecka w domu lub na spacerze. Jeśli temperatura ciała noworodka jest wyższa niż 38 stopni, wtedy należy udać się do lekarza. Z kolei u niemowlaków, kiedy temperatura podniesie do 38, 5 stopni należy podać mu środki obniżające gorączkę. Przy 39 stopniach konsultacja z lekarzem jest nieodzowna.

Co na katar u niemowlaka – jakie środki podawać maluchowi, kiedy ma zatkany nosek?

Bardzo często u dzieci pojawiają się infekcje górnych dróg oddechowych. Jednym z objawów jest uciążliwy katar, który czasem tak trudno wyeliminować. Niemowlę ma problemy z oddychaniem i źle sypia. Często z nosa malucha wypływa gęsta wydzielina, która mocno utrudnia życie dziecka. Jedzenie, spanie i zabawa stają się nieraz niemożliwe w czasie kataru. Dziecko samo nie poradzi sobie z wyczyszczeniem noska, dlatego odpowiedzialność spoczywa na rodzicach. Pojawia się wtedy pytanie „co na katar u niemowlaka pomoże”? Co można podawać takiemu maluchowi? Przede wszystkim maluch powinien być jak najczęściej przystawiany do piersi. Jeśli nie jest karmiony mlekiem matki, wtedy należy podawać mu herbatki ziołowe i czystą wodę. Oprócz tego warto zastosować inhalacje, które są często niezwykle skuteczne. Sporządza się je na bazie soli kuchennej lub ziół, jeśli dziecko nie ma alergii. Co na katar u niemowlaka może być jeszcze skuteczne? Warto wypróbować preparaty zawierające sól fizjologiczną. Może to być roztwór kroplach bądź w sprayu. W aptece dostępne są także krople na katar dla niemowląt.

Sporo ciekawych treści dotyczących zajmowania się niemowlakiem można znaleźć także Sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: „co na katar u dziecka”, czy inne zapytanie, a pojawi się wiele linków odsyłających do konkretnych stron. Warto wiedzieć więcej i działać mądrze. Stres to na pewno zły doradca, dlatego nie można kierować się nim w trudnych sytuacjach. Spokój i pewność siebie przyjdą z czasem, a wychowywanie kolejnego dziecka będzie już o wiele prostsze.

 

Post Author: dobry pomysł na