Wszystko o niedoborach magnezu

Magnez to jeden z najważniejszych dla człowieka pierwiastków. Odpowiada bowiem za bardzo wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Jego niedobór może narazić nas na bardzo wiele konsekwencji zdrowotnych, a nawet poważnych schorzeń.

Za co odpowiada magnez w naszym organizmie?

Magnez pełni bardzo wiele funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego. To między innymi dzięki magnezowi jesteśmy w stanie się skupić, a nasza pamięć jest trwała. Odpowiedni poziom magnezu w naszym organizmie pozwala na zredukowanie stresu. Dzięki temu jesteśmy spokojniejsi, mniej drażliwi, a co za tym idzie istnieją mniejsze szanse na wystąpienie u nas stanów depresyjnych. Magnez wpływa pozytywnie również na nasz układ krwionośny. Intensywnie wspomaga pracę naszego serca. Dzięki magnezowi możemy również obniżyć poziom cholesterolu. Pierwiastek ten jest ważny także dla układu kostnego.

Jakie są skutki niedoboru magnezu?

Niedobór magnezu w organizmie daje szereg objawów, które jednak nie są zbyt charakterystyczne. W związku z tym bardzo często lekceważymy problem, twierdząc, że jesteśmy zmęczeni, przepracowani i niewyspani. Tymczasem nasze symptomy mogą wiązać się właśnie z niedoborem magnezu. Najczęściej występujące objawy to przewlekłe zmęczenie, ciągłe bóle głowy, kołatanie serca, drżenie rąk oraz powiek. Pojawiają się również skurcze mięśni, a także kruchość oraz łamliwość włosów i paznokci. W bardziej zaawansowanym stadium osoby z niedoborem magnezu mogą cierpieć także na przewlekłą bezsenność i problemy z koncentracją, a nawet wahania nastrojów. W ostateczności mogą pojawić się nawet wybuchy agresji oraz stany lękowe.

Magnez w tabletkach – czy warto go suplementować?

Magnez jest makroelementem, który dostarczamy naszemu organizmowi dzięki prawidłowej diecie. Najczęściej więc suplementacja tego pierwiastka nie będzie potrzebna. W niektórych przypadkach jednak może to nie wystarczyć. Jest tak na przykład w przypadku osób, które uprawiają intensywnie jakąś dyscyplinę sportową, w przypadku osób starszych, a także tych, które cierpią na choroby nerek i tarczycy. Wówczas warto dostarczać sobie magnez również z innych źródeł niż pożywienie. Dziś na rynku dostępnych jest wiele alternatyw – na przykład magnez w tabletkach standardowych, kapsułkach, kapsułkach dojelitowych, a nawet w płynie. Preparaty takie można kupić w każdej aptece w niewygórowanych cenach. Najbardziej popularną formą jest magnez w tabletkach, jednak nie będzie on odpowiedni dla osób, które mają problem z połykaniem takich preparatów. Wówczas lepiej zdecydować się na formę płynną. Pamiętajmy, aby nigdy nie decydować się na suplementację bez konsultacji z naszym lekarzem. Jeśli więc odczuwamy objawy niedoboru magnezu, powinniśmy udać się do specjalisty, który zleci nam odpowiednie badania i dopiero na ich podstawie poleci suplementację.

Post Author: dobry pomysł na