Wszystko o ledach w oświetleniu domowym

Oświetlenie Led staje się w ostatnich latach coraz bardziej modne. Postęp techniczny sprawia, iż źródło światła nie jest już tak drogie, jak jeszcze kilka lat temu, a jego instalacja zwraca się dzięki zaoszczędzonej energii elektrycznej przeważnie w mniej niż w rok. O czym należy pamiętać, decydując się na światło tego typu?

Oświetlenie LED – jakie są jego rodzaje?

Najpopularniejsze oświetlenie oparte o technologię LED (light-emitting diode), można podzielić na:

  • Taśmy LED 1 2V – podłączone do domowej instalacji 230 V za pośrednictwem specjalnego zasilacza. Są one jedno- lub wielokolorowe (RGB) stosowane np. do podświetlania sufitów podwieszanych czy wnęk.
  • Żarówki LED – mają one takie same gwinty jak tradycyjne żarówki (E27 oraz cieńszy E14) lub halogeny (GU10).
  • Taśmy LED 230 V – taśmy podłączone bezpośrednio do gniazdka 230 V. Stosowane przeważnie do oświetlenia elewacji budynku czy ogrodu.

Od jakiegoś czasu na rynku królują diody LED SMD, o zdecydowanie podwyższonych parametrach w stosunku do swoich poprzedniczek. Sprawia to, iż różnica między tradycyjną żarówką, a LED-em jest niemal niezauważalna, gdy chodzi o barwę światła oraz bardzo odczuwalna w rachunkach za prąd.

Lampy LED sufitowe i nie tylko – warto wybrać ten rodzaj oświetlenia

Zakup dobrego oświetlenia, takiego jak np. lampy LED sufitowe, może wydawać się na pierwszy rzut oka nie lada wyzwaniem. Wszystkie taśmy są wizualnie bardzo podobne i nawet fachowiec może mieć problem z odróżnieniem słabej od dobrej. Kupując oświetlenie w sklepie tradycyjnym, możliwe jest poproszenie sprzedawcy o zaprezentowanie, jak świeci dana taśma czy żarówka. Duże nowoczesne markety nie zawsze dają taką możliwość. Kupując lampy LED sufitowe przez internet, należy zaufać sprzedawcy i zdać się na jego profesjonalizm. Warto także spytać go o parametry produktu (jasność w lumenach, moc watach, współczynnik odwzorowania barw CRI) oraz o to, czy dana żarówka/taśma sprawdzi się w wykorzystaniu, do którego została zaplanowana. Pozwoli to uniknąć najczęściej popełnianych błędów, jednak do także najprostszy sposób, aby dowiedzieć się, czy sprzedawca ma pojęcie o tym, czym handluje.

Na etapie wyboru sklepu zaleca się zwrócić uwagę na gwarancję, którą oferuje sprzedawca. Warto dowiedzieć się, ile trwa oraz jakie są jej warunki. Zdarza się, iż sprzedawcy zapisują tak obostrzenia, według których gwarancję traci się, gdy diody świecą dłużej niż 4 godziny dziennie. Gwarancja nie jest również przydatna w sytuacji, gdy gwarant zniknie z rynku przed terminem jej ukończenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na staż sprzedawcy.

Jak montować taśmy LED?

O ile montaż żarówki LED jest identyczny, jak wkręcenie żarówki tradycyjnej, to montaż taśmy o napięciu 230 V jest względnie prosty (choć ze względu na wysokie napięcie, niewiele osób decyduje się wykonać to samodzielnie), o tyle montaż taśmy LED 12 V, może się w pierwszej chwili wydawać skomplikowany. Jednak zapoznając się z tematem nieco bliżej, okazuje się, iż przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, jest to bardzo prostą czynnością.

Jak łączyć taśmy LED?

Jedną z niezaprzeczalnych zalet taśm LED jest możliwość dopasowania ich długości do indywidualnych potrzeb. Do ich przecięcia wystarczą zwykłe nożyczki. Należy jednak pamiętać, że aby nie uszkodzić taśmy powinno się ją przycinać w miejscach do tego wyznaczonych (przeważnie znajdują się one na taśmie co kilka centymetrów). Taśmy LED można również łączyć w większe fragmenty. Można to robić na dwa sposoby:

  • lutując dwa fragmenty taśmy;
  • wykorzystując szybkozłączki zatrzaskowe.

Czego wystrzegać się w przypadku oświetlenia LED?

Warto mieć świadomość, jakie błędy najczęściej popełniają domowi instalatorzy LED-ów, aby uniknąć ich powielania. Są nimi:

  • wybór złej taśmy (słabej jakości, niewłaściwej barwy itd.);
  • montaż niewłaściwego zasilacza;
  • podłączenie szeregowo fragmentu taśmy dłuższego niż 5 metrów;
  • podłączenie do instalacji LED tradycyjnego ściemniacza napięciowego;
  • montaż taśm wodoodpornych w profilach LED.

Post Author: dobry pomysł na