Witamina D – skutki nadmiaru i niedoboru w organizmie

Witamina D jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Na naszej szerokości geograficznej jesteśmy jednak niezwykle narażeni na jej niedobory ze względu na brak wystarczającej ilości promieniowania słonecznego. Z drugiej strony – nie należy również przesadzać z suplementacją.

Jakie znaczenie dla organizmu ma witamina D?

Każdy z nas powinien dbać o prawidłowy poziom witaminy w organizmie, ponieważ pełni ona ogromnie ważne funkcje. Przede wszystkim ma ona bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu kostnego. Sprawia, że nasze kości są mocniejsze, a przez to mniej podatne na urazy. Jest to ważne przede wszystkim dla osób starszych, u których często rozwija się osteoporoza. Witamina D minimalizuje wystąpienie tego typu schorzeń. Jest ona ważna również dla naszego układu nerwowego. Dodatkowo uważa się, że zmniejsza ryzyko występowania stanów depresyjnych. Witamina D wzmacnia również nasz układ odpornościowy. Jej prawidłowy poziom w naszym organizmie pozwoli na efektywniejszą walkę na przykład z przeziębieniem.

Objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D w organizmie

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w naszym organizmie przynieść może bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a także objawy, które mogą znacznie utrudnić nasze codzienne funkcjonowanie. Nadmiar witaminy D może poskutkować zaburzeniami pracy serca. Symptomy, które pojawiają się w przypadku zbyt wysokiego poziomu witaminy D to nudności, a nawet wymioty, świąd skóry, znacznie zwiększone pragnienie, zmniejszony apetyt, a w niektórych przypadkach nawet całkowita jego utrata. Osoby cierpiące na nadmiar witaminy D częściej oddają mocz, a także pojawia się u nich wzmożona potliwość. Niedobór witaminy D również ma swoje nieprzyjemne konsekwencje. Może doprowadzić bowiem do rozwoju krzywicy u dzieci, natomiast u dorosłych zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy. Kości stają się słabsze, ale słabnie również siła mięśni. Pojawiają się takie objawy, jak bezsenność, bóle kości oraz mięśni, kłopoty z zębami, a także zaburzenia widzenia. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko otyłości.

Witamina d dla dorosłych – czy warto suplementować?

Witaminę D dostarczamy do swojego organizmu przede wszystkim poprzez codzienną ekspozycję na promienie słoneczne. W naszym kraju jednak w okresie jesienno-zimowym słońce nie pojawia się wystarczająco często, aby utrzymać prawidłowy poziom tej witaminy. Dlatego też jej suplementacja jest wskazana. Na rynku obecnych jest bardzo wiele preparatów – zarówno witamina D dla dorosłych, jak i dla dzieci. Witamina D dla dorosłych zawiera zazwyczaj większą dawkę. Zanim zdecydujemy się na suplementację, skonsultujmy się z naszym lekarzem.

Post Author: dobry pomysł na