Zdania na temat stosowania smoczków u dzieci są bardzo podzielone. Niektórzy uważają, że smoczki są dla maluchów wręcz szkodliwe. Inni natomiast bardzo sobie je chwalą i nie wyobrażają sobie życia bez podawania dziecku smoczka. Jak są wady i zalety stosowania smoczków i jak wybierać odpowiednie?
Wady i zalety stosowania smoczków dla dzieci
Stosowanie smoczków dla dzieci ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Do pozytywów należy przede wszystkim to, że podawanie smoczka maluchowi będzie zaspokajać jego naturalny odruch ssania. Niektóre dzieci natomiast odczuwają ów odruch bardzo silnie, dlatego też podawanie im smoczka będzie pewnym wytchnieniem dla rodziców, szczególnie dla karmiącej mamy. Smoczek powoduje także, że bardzo aktywne dzieci są spokojniejsze i łatwiej zasypiają. Według niektórych badań ssanie smoczka przez malucha zapobiega śmierci łóżeczkowej. Uważa się również, że gdy podajemy dziecku smoczek, zapobiegamy ssaniu przez nie kciuka, co jest bardzo niepożądanym nawykiem. Wiele osób uważa bowiem, że oduczenie tej czynności jest znacznie trudniejsze niż odstawienie smoczka. Ponadto częste ssanie kciuka może doprowadzić do deformacji podniebienia, a w późniejszym czasie także do nieprawidłowego ustawienia zębów. Podobne argumenty podnoszą przeciwnicy smoczków. Rzeczywiście, jeśli smoczek zostanie odstawiony zbyt późno, również może przyczynić się do powstawania wad zgryzu u malucha. Dlatego też uważa się, że smoczek powinien zostać odstawiony najpóźniej do 18 miesiąca życia dziecka. Jeśli zrobimy to zbyt późno, narażamy nasze dziecko również na opóźnienie w rozwoju mowy. Należy także pamiętać, aby smoczka nie wprowadzać zbyt wcześnie – na pewno nie powinniśmy podawać maluchowi smoczka przed ukończeniem 1 miesiąca. Dziecko bowiem w tym czasie uczy się jeszcze, jak ssać pierś mamy. Nie powinniśmy więc zakłócać tej nauki.
Jak odstawić smoczek?
Przeciwnicy stosowania u dzieci smoczków twierdzą, że bardzo dużym problemem jest ich odstawienie. Dziecko rzeczywiście podczas pierwszych miesięcy swojego życia może bardzo przyzwyczaić się do ssania smoczka, co może poskutkować późniejszymi problemami. Pamiętajmy, aby nigdy nie odstawiać smoczka z dnia na dzień. Będzie to dla naszego dziecka szok i na pewno nie zareaguje ono na taką zmianę pozytywnie. Możemy natomiast postarać się przez jakiś czas coraz rzadziej podawać maluchowi smoczek, aż wreszcie okaże się, że dziecko wcale nie będzie go potrzebować.
Smoczki do butelek – jakie wybrać?
Butelki oraz smoczki do butelek dla niemowlaków to bardzo szeroki temat. Ich wybór nie jest zadaniem prostym. Powinniśmy bowiem przeanalizować wszystkie ich parametry i zadbać o to, aby były w pełni bezpieczne dla naszego dziecka. Przede wszystkim smoczki do butelek charakteryzują się określonym przepływem. Wyróżniamy smoczki o przepływie wolnym, średnim oraz szybkim. Wybierając smoczki do butelek dla naszego dziecka, powinniśmy brać pod uwagę to, w jakim jest ono wieku i jakie wykazuje umiejętności. Nie możemy bowiem zbyt małemu dziecku podać butelki ze smoczkiem o szybkim przepływie, gdyż to mogłoby spowodować jego krztuszenie się, a w późniejszym czasie także intensywne kolki.