Prasownie różnych rodzajów materiałów i dzianin

Materiały, których pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana, zaliczane są do mniejszości. W większości przypadków niedobranie właściwej temperatury oraz techniki prasowania może doprowadzić do zniszczenia, odbarwienia, czy też wybłyszczenia materiału. Choć każdy producent dzianin i tkanin umieszcza na metce informacje dotyczące prasowania, to nie każdy się do nich stosuje. Jak prasować różne rodzaje materiałów i dzianin?

Jakie wskazówki odnośnie prasowania umieszcza na metkach producent dzianin?

Przymierzając się do prasowania, warto podzielić ubrania ze względu na materiał, gdyż inaczej reagują one na temperaturę. Tak więc:

  • Delikatne dzianiny (jedwab, wiskoza) – przy zastosowaniu tradycyjnego żelazka, należy ustawić je na maksymalnie najniższą temperaturę (przeważnie będzie to około 90 stopni). Dzianinę tego rodzaju należy prasować zawsze na lewej stronie.
  • Dzianina wełniana – w tym przypadku każdy producent dzianin zaleca zastosowanie żelazka parowego do prasowania w pionie. Warto unikać bezpośredniego kontaktu rozgrzanej powierzchni tradycyjnego żelazka z wełną – dzięki temu dłużej zachowa ona swój atrakcyjny wygląd.
  • Dzianina bawełniana – bawełna jest materiałem, który cechuje się tym, że jest podatny na zagniecenia. Z tego względu proces prasowania niejednokrotnie trwa o wiele dłużej, niż zakłada się to na początku. Ubrania tego typu przeważnie można prasować w wysokiej temperaturze. Wszystko jest zależne od tego, jaką gramaturę ma materiał oraz czy zawiera on inne tkaniny w swoim składzie.

Jak prasować różne rodzaje tkanin?

Tkaniny, podobnie jak dzianiny, w zależności od rodzaju, wymagają nieco różnych warunków podczas prasowania. Tak więc:

  • Bawełna – w przypadku tej tkaniny stopa żelazka musi być nagrzana do temperatury 150-180 stopni Celsjusza. Ubrania ciemne należy prasować po lewej stronie oraz przez lekką ściereczkę bawełnianą lub lnianą.
  • Wiskoza – tkaninę wiskozową zaleca się prasować przez lnianą lub bawełnianą ściereczkę w temperaturze 90-120 stopni Celsjusza.
  • Wełna – tkanina ta powinna być prasowana z niebywałą ostrożnością. Materiał należy nakryć lekko wilgotną szmatką i prasować w temperaturze 120-150 stopni.
  • Poliester – optymalną temperaturą prasowania jest 90 stopni Celsjusza. W razie potrzeby należy do prasowania zastosować bawełnianą lub lnianą szmatkę, która zabezpieczy włókna przed wybłyszczaniem.
  • Jedwab – w przypadku jedwabiu należy bezwzględnie uważać na temperaturę żelazka oraz na wilgoć. Materiał powinien być prasowany na sucho, na lewej stronie, przy zastosowaniu temperatury wynoszącej 90-120 stopni Celsjusza.
  • Len – ubrań z lnu nie trzeba przewracać na drugą stronę. Zalecana temperatura prasowania to 180-220 stopni.

Post Author: dobry pomysł na