Powikłania żylaków – co warto wiedzieć?

Żylaki to uciążliwa dolegliwość, która dokucza znacznie częściej kobietom niż mężczyznom. Są to nieprawidłowe poszerzenia żył występujące najczęściej na łydkach. Żylaków nie wolno lekceważyć, gdyż zbagatelizowane mogą przynieść wiele powikłań groźnych dla zdrowia całego naszego organizmu.

Jakie mogą być konsekwencje żylaków?

Większość osób nie doznaje przykrych powikłań, jakie wiążą się z żylakami. Niektórzy jednak nie mają aż tyle szczęścia. Najczęściej występującymi powikłaniami są częste stany zapalne żył. Na skórze pojawiają się stwardnienia oraz zaczerwienienia. Nogi zaczynają boleć, a wokół kostek widoczna jest znaczna opuchlizna. Nie należy bagatelizować tego stanu, gdyż może on przerodzić się nawet w zator tętnicy głównej płucnej. Dojść może także do zakrzepicy. Jeśli więc zauważymy na naszych nogach żylaki, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Mniej soli w codziennych posiłkach

Sól jest ważna w naszej codziennej diecie, jednak jej nadmiar może być dla nas bardzo szkodliwy. Sól bowiem znacznie podnosi ciśnienie krwi, co nie jest dobre dla naszych naczyń krwionośnych. Gotując samodzielnie, starajmy się dodawać do potraw mniej soli. Zrezygnujmy także z wszelkich fast-foodów, chipsów, zupek chińskich i innych produktów, do których producenci dodają bardzo duże ilości soli.

Erytrytol jako zamiennik dla cukru

Cukier sam w sobie nie jest dla naszego organizmu szkodliwą substancją. Jednak, jeśli spożywamy go w nadmiernych ilościach, musimy liczyć się z tym, że może to mieć dla naszego organizmu poważne konsekwencje. Gdy w naszej diecie znajduje się dużo cukru, zwykle nie nadążamy z tym, aby go spalić. Zazwyczaj bowiem siedzący tryb życia nie pozwala nam na to. W taki sposób właśnie doprowadzamy do nadwagi, a nawet do otyłości. Ta z kolei jest bardzo niekorzystna dla stanu naszych żył. Warto znaleźć więc zdrowszy zamiennik dla cukru. Jednym z nich jest erytrytol. Jest on polecany także dla osób, które są diabetykami. Erytrytol jest jednak nieco mniej słodki niż zwykły cukier, choć zdecydowanie bardziej korzystny dla naszego organizmu.

Mniej stania i siedzenia, więcej ruchu

Żylaki powstają najczęściej u osób, w których życiu jest mało ruchu, na przykład tych, które prowadzą siedzący tryb życia. Często również osoby, które pracują zazwyczaj w pozycji stojącej, cierpią właśnie na żylaki. Aby zapobiec ich powstawaniu, warto włączyć do swojego życia więcej ruchu. Wystarczą nawet codzienne, 20-minutowe spacery. Aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie również na naszą sylwetkę, która także nie pozostaje obojętna w stosunku do żylaków.

Post Author: dobry pomysł na