Duża część Polaków podejmuje legalne zatrudnienie poza granicami naszego kraju i z tego tytułu płaci tam podatki. Niestety, polski urząd skarbowy o nich nie zapomina i może domagać się uregulowanie podatku dochodowego również u nas. Co musisz wiedzieć o podwójnym opodatkowaniu?
Rezydent podatkowy w Polsce musi wszystko rozliczyć
Status rezydenta podatkowego przyznawany jest w każdym kraju na indywidualnych dla niego zasadach. Polska uznaj za rezydentów podatkowych wszystkie osoby, które: mają na naszym terenie centrum swoich interesów gospodarczych lub osobistych, albo przebywają na terenie Polski powyżej 183 dni w jednym roku podatkowym. Oznacza to, że nawet osoba, która większość roku spędza poza granicami naszego kraju, ale ma tu rodzinę, firmę, a czasem nawet drobny kredy lub najzwyklejsze konto bankowe może być uznana za polskiego rezydenta podatkowa i być zobowiązana do rozliczeń z fiskusem.
Co rozliczamy w innych krajach, a co w Polsce?
Pracodawcy zagraniczni potrącają od pensji swoich pracowników podatki na rzecz tamtejszych urzędów skarbowych. Co do zasady, w większości państw nie jesteśmy traktowani jako tamtejsi rezydenci podatkowi, to obowiązuje nas rozliczenie jedynie dochodu uzyskanego tylko na terenie tego kraju i ewentualna dopłata lub zwrot podatku z zagranicy nastąpi tylko w odniesieniu do dochodu tam osiągniętego. Niestety mając status rezydenta podatkowego w Polsce musimy rozliczyć tu wszystkie uzyskane dochody, niezależnie od tego, gdzie pracowaliśmy.
Podwójne opodatkowanie – co to jest?
Jak już przeczytałeś, w kraju gdzie osiągnąłeś dochód płacisz obowiązujące Cię tam podatki, ale jako rezydent podatkowy w Polsce musisz rozliczyć tu wszystkie uzyskane dochodu, a więc część podatków teoretycznie możesz zapłacić drugi raz. Na szczęście, Polska z większością państw ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki czemu wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz tylko właściwą wartość dochodu i miejsce jego uzyskania, dzięki czemu formalnie wykażesz go w Polsce, ale jednocześnie nie zapłacisz tu od niego podatku.
Zwrot podatku z zagranicy – jak uzyskać
O zwrot podatku z zagranicy możemy zwrócić się do państwa, w którym dany dochód uzyskaliśmy. Wymaga to przygotowania dokumentów, które pracodawca ma nam obowiązek wydać, paszportu, karty podatkowej, ostatniego payslipu, a także numeru ubezpieczenia. Mając zebranie dokumenty wypełniamy wniosek w odpowiednim urzędzie skarbowym i czekamy na zwrot, który otrzymamy na konto walutowe lub czekiem.