Najczęstsze przyczyny wypadków domowych seniorów

Niewielu z nas wie, że najwięcej wypadków zdarza się nie na zewnątrz, ale właśnie w naszych własnych domach. Najczęściej ofiarami takich zdarzeń są seniorzy, którzy w podeszłym wieku mają coraz większy problem z ruchomością. Jak zapobiec wypadkom, które przydarzają się w domach osobom starszym?

Bezpieczne schody dla seniora

Jeśli mieszkamy w domu z piętrem, a jednym z domowników jest senior, który ma problem z poruszaniem się, warto szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Wchodząc samodzielnie po schodach, jest bardzo narażony na niebezpieczne wypadki. Po pierwsze, jeśli to możliwe, powinniśmy zapewnić osobie starszej centrum jej funkcjonowania na parterze. Jej pokój, kuchnia oraz łazienka nie powinny mieścić się na piętrze, gdyż to znacznie zwiększy ryzyko wypadków. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, powinniśmy jak najbardziej ułatwić osobie starszej korzystanie ze schodów. Bezpieczeństwo zapewniają głównie poręcze, które powinny znajdować się po obu stronach. Zadbajmy o to, aby miały one powierzchnię antypoślizgową, aby zminimalizować ryzyko wyślizgnięcia się z dłoni. Same schody również nie powinny być śliskie. Możemy zamontować na nich specjalne dywaniki, jednak warto zadbać, aby były one dobrze przymocowane. Niewłaściwy ich montaż sprawi, że będą bardzo niebezpieczne, ponieważ senior z łatwością będzie mógł się o nie potknąć. Jeśli wchodzenie po schodach przez osobę starszą jest całkowicie wykluczone, możemy pokusić się o dość kosztowny, ale bardzo komfortowy sprzęt – krzesełko przyschodowe, na którym senior mógłby wjeżdżać na piętro i z niego zjeżdżać, bez konieczności samodzielnego poruszania się.

Krzesło pod prysznic dla seniora

Na najwięcej wypadków osoba starsza narażona jest w łazience podczas kąpieli lub brania prysznica. Wtedy bowiem płytki stają się wilgotne, a przez to nietrudno jest o upadek, który może skończyć się tragicznie. Do wyposażenia łazienki warto dodać krzesło pod prysznic, dzięki któremu senior będzie mógł podczas codziennej higieny wygodnie siedzieć, zamiast męczyć się, stojąc. Niektóre osoby starsze nie są bowiem już na tyle wytrzymałe, aby być w stanie samodzielnie ustać pod prysznicem. Krzesło pod prysznic dla seniora powinno być stabilne, aby zapewnić korzystającemu z niego poczucie bezpieczeństwa. Jego nóżki powinny być oczywiście antypoślizgowe. Zamiast wyjmowanego krzesła możemy zamontować pod prysznicem stacjonarne siedzisko. To samo można zrobić w wannie. Warto pamiętać także o tym, aby próg prysznica był niski. Zbyt wysoki może bowiem przysparzać seniorowi duże trudności. Jeśli posiadamy wannę, warto zainwestować w taką z otwieranymi drzwiami.

Specjalne uchwyty łazienkowe

Uchwyty łazienkowe są dla osoby mającej problem z poruszaniem się wręcz niezbędne. To dzięki nim senior będzie miał możliwość wykonywać wszystkie czynności higieniczne samodzielnie i z pełnym poczuciem bezpieczeństwa. Uchwyty najlepiej zamontować pod prysznicem lub obok wanny, a także koniecznie obok toalety. Warto zwrócić uwagę na to, aby były to uchwyty najwyższej jakości, najlepiej z powierzchnią antypoślizgową. Można zamontować je zarówno do ściany, jak i do podłogi (jeśli na przykład okaże się, że ściany są zbyt słabe). Dzięki specjalnym uchwytom senior będzie mógł podeprzeć się w kryzysowych sytuacjach. W podeszłym wieku nawet wstanie z toalety może być bowiem dużym wyzwaniem.

Inteligentna bateria łazienkowa

Baterie termostatyczne montowane są zwykle w domach, w których przebywają dzieci. Rzeczywiście, jest to rozwiązanie niezwykle przydatne dla maluchów. Dzięki niemu maleje ryzyko oparzenia się zbyt gorącym strumieniem wody, na przykład podczas brania prysznica czy mycia rąk. Opcja ta będzie idealna również wtedy, gdy jednym z domowników jest osoba starsza. Często seniorów dotyka bowiem demencja, która nie pozwala na w pełni sprawne funkcjonowanie. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy natomiast zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko naszych dzieci, ale także osób starszych, które przebywają w naszym domu.

Post Author: dobry pomysł na