Mini band – dlaczego warto z nimi trenować

Gumy oporowe typu mini band zwojowały nie tylko sale fitness, ale też wszelkiego rodzaju platformy internetowe. I nie bez powodu. Z ich pomocą zrobisz bardzo dobry trening, a po wszystkim zmieścisz je nawet w portfelu. Dowiedz się, dlaczego warto ćwiczyć z mini bandem.

Mini band – czym są te gumy

Minibandy to gumy treningowe mające formę małej pętli, której obwód ma około 50 cm. Szerokość takiej taśmy to ok. 5 cm, a jej grubość osiąga maksymalnie kilka milimetrów i to ten parametr rośne wraz ze wzrostem oporu gumy. Dostaniesz je w każdym sklepie sportowym i w większości rehabilitacyjnych, a koszt kompletu gum waha się od 25 do 50 zł. Cena będzie zależeć od liczby gum w zestawie, ich jakości, ale też rozpoznawalności samej marki, która nie zawsze idzie w parze z wartością samego sprzętu. Wybierając zestaw gum postaw na taki, który będzie miał 3-4 sztuki o różnym oporze w zestawie i będzie cieszyć się dobrymi opiniami użytkowników. Większa liczba gum raczej nie wpłynie znacząco na efekty Twoich ćwiczeń, a lepiej zainwestować z lepszą gumę, która dłużej nam posłuży, niż kolejną sztukę, której nie potrzebujesz.

Mini band – mała rzecz, a jednak wymaga

Ogromną zaletą gum mini band jest ich rozmiar. Są naprawę maleńkie i chyba ciężko znaleźć sprzęt, który zajmując tak mało miejsca, może tyle wymagać podczas treningu. Dzięki temu, Twój sprzęt treningowy będzie pod ręką nie tylko w domu, ale też możesz zabrać go do pracy, spacer w parku, czy wakacje. Na pewno nie odczujesz jego obecności nawet w najmniejszym bagażu, bo cały zestaw gum waży tyle co drożdżówka, a miejsca zajmuje tyle co paczka chusteczek higienicznych.

Mini band – sprzęt do każdego treningu

Mini bandy sprawdzą się w każdym rodzaju treningu. Dzięki narastającemu oporowi gumy pozwalają uzyskać lepsze czucie mięśniowe i stopniową aktywację mięśni, co świetnie sprawdza się w rehabilitacji, ale jest też ważnym elementem rozgrzewki przygotowującej do zaawansowanych ćwiczeń. Dzięki elastyczności mogą służyć do poprawy szybkości i mocy, co ma znaczenie np. w sportach wymagających skoków, czy mocnego odbicia np. stopy podczas biegu, lub piłeczki tenisowej. Guma o dużym oporze będzie wymagającym sprzętem nawet dla stałego bywalca siłowni, szczególnie jeżeli użyje jej do ćwiczeń ekscentrycznych. Możliwości zastosowania mini bandów są naprawdę nieograniczone, a biorąc pod uwagę stosunek ceny do dostępności i uniwersalności tego sprzętu, to jest to absolutny must-have każdego trenującego.

Post Author: dobry pomysł na