Kiedy ktoś nazywa się tak jak Ty

Kradzież danych osobowych to dość powszechne zjawisko. Pół biedy, jak jesteśmy bombardowani telefonami od różnego rodzaju firm sprzedających cudowne przedmioty. Gorzej, jeżeli do naszej skrzynki pocztowej zaczynają przychodzić monity z wezwaniem do zapłaty za rzeczy, których nigdy nie widzieliśmy na oczy i nawet nie mieliśmy zamiaru kupować.

Ryzykowne sytuacje

Obecny marketing jest wszędzie. Co rusz napotykamy różnego rodzaju reklamy, zachęty do zakupów – kliknij, zadzwoń, wyślij. Niechcący, aby przeczytać dalszą część artykułu, podajemy swój numer telefonu lub adres e-mail. W ten sposób rozpoczyna się lawina wiadomości z ofertami zakupów przeróżnych rzeczy. Jeszcze jakiś czas temu nasze dane wypływały do innych firm, obecnie jest to zabronione. W sytuacjach, kiedy pojawiają się na naszym monitorze komunikaty proszące o podanie danych, w żadnym wypadku nie możemy podawać swojego nr pesel ani żadnych innych danych z dowodu osobistego.

Zgubiony dowód osobisty

Kiedy przypadkiem zgubimy swoje dokumenty lub, co gorsza, ktoś je nam ukradnie, natychmiast musimy to zgłosić. Można to zrobić w najbliższym urzędzie gminy lub przez Internet. Pozwoli to unieważnić dokument, dzięki czemu nikt nie będzie się mógł nim posługiwać, a nawet jeśli to zrobi, nie poniesiemy z tego tytułu żadnych konsekwencji. W żadnym wypadku nie należy czekać aż, np. zrobimy sobie zdjęcia do dowodu, czy będziemy akurat przechodzić obok urzędu. Każda chwila zwłoki zwiększa ryzyko, że ktoś podpisze jakąś umowę w naszym imieniu czy zaciągnie duży kredyt, którego nie spłaci.

Chrońmy starsze osoby

Samotne starsze osoby często są ofiarami przestępstw znanych jako metoda na wnuka. Są również przestępcy, którzy podszywają się pod znane firmy i wyłudzają dane osobowe lub zawierają krzywdzące umowy. Osoby starsze są łatwowierne i nie potrafią zweryfikować, kogo tak naprawdę wpuścili do domu. Takie zdarzenia mogą przysporzyć sporo stresów nie tylko osobie poszkodowanej, ale również całej rodzinie.

Co robić, kiedy podejrzewamy, że ktoś ukradł nasze dane?

Kiedy dostaniemy jakikolwiek dokument, list, w którym jest wezwanie do zapłaty albo żądanie wywiązania się z umowy, której nie zawieraliśmy, natychmiast powinniśmy zgłosić sprawę na policję. Kolejnym krokiem jest poszukanie radcy prawnego albo dobrego adwokata. Sprawy dotyczące kradzieży danych osobowych są trudne i potrafią ciągnąć się miesiącami. Warto jest mieć wsparcie fachowca. Aby go znaleźć, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę np. adwokat Łódź i umówić się na spotkanie.

Post Author: dobry pomysł na