Posiadanie dużego tarasu lub balkonu to okazja, aby stworzyć na nim dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Ostatnimi czasy modne jest przekształcanie ich właśnie w ogrody zimowe. Spędzony w nich czas stanie się nadzwyczaj przyjemny, zwłaszcza gdy dobrane zostaną właściwe rośliny, odpowiednie oświetlenie i niecodzienny wystrój. O czym warto pamiętać podczas urządzania ogrodu zimowego?
Czym są ogrody zimowe?
Wielu osób kojarzy ogrody zimowe z oranżerią bądź szklarnią – przeszklonym budynkiem wolnostojącym, w którym hodowane są rośliny. Faktycznie, zieleń jest tu istotnym elementem, jednak niepodstawowym i najważniejszym. Ogród zimowy jest przeważnie zaaranżowanym tarasem z dużymi oknami na całej jego szerokości i długości. Może on pełnić funkcję jadalni, salonu czy nawet biura. Co ważne, nie jest przeznaczony wyłącznie dla domów. O ile pozwala metraż i developer, możliwe jest przebudowanie balkonu w bloku na taki właśnie ogród zimowy. Dzięki temu powstanie dodatkowa strefa do wypoczynku o każdej porze roku.
Strony świata i pory roku – na co zwrócić uwagę?
Ogrody zimowe można sklasyfikować na dwa typy: ogrzewane i nieogrzewane – te drugie są znacznie częściej spotykane. Ogród nieogrzewany nie będzie idealnym miejscem do wypoczynku w okresie zimowym, jednak mimo wszystko pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny domu. Co więcej, skutecznie zredukuje zużycie energii, ponieważ będzie stanowił swego rodzaju dodatkową izolację od chłodu i wiatru. Drugim rozwiązaniem są ogrzewane ogrody zimowe, które służą przez cały rok. Jest to kosztowniejsza inwestycja, jednak znacznie przyjemniejsza i przede wszystkim cieplejsza. Ponadto, podobnie jak nieogrzewany, korzystnie wpływa na zarządzanie energią w mieszkaniu lub domu.
W zależności od pory roku i dnia słońce świeci z innym nasileniem, a promienie padają pod różnym kątem. Dlatego więc jeszcze na etapie projektu domu, warto zastanowić się nad usytuowaniem i ułożeniem ogrodu zimowego względem kierunków geograficznych. Chcąc stworzyć w nim minioranżerię, należy zwrócić uwagę na ilość światła, jaką potrzebują poszczególne gatunki roślin. Kierunek północny źle wpływa na rośliny ciepłolubne, natomiast kierunek południowy jest najlepiej nasłoneczniony przez cały rok – zwłaszcza zimą. Ogrody zimowe zaprojektowane na zachodniej części domu będą najbardziej słoneczne, zwłaszcza latem, i to w nich powinny znaleźć się wszystkie tropikalne kwiaty. Sprzyjające warunki dla większości roślin zapewni strona wschodnia – słońce dociera tu jedynie rano do południa, dzięki czemu pomieszczenie nie nagrzewa się za dnie, co pozwala oddać się relaksowi.
Domowa oaza – oranżeria czy ogród zimowy?
Wszelka roślinność może stanowić podstawę całego wystroju ogrodu zimowego. Ustawienie różnorodnych roślin doniczkowych sprawi, iż stworzona zostanie prawdziwa domowa oaza. W środku zimy przyjemnie jest kontrastować z panującymi za oknem pluchą lub mrozem. Natomiast latem, w przypadku mieszkań, dostarczy namiastki przydomowego ogrodu. Ciekawą propozycją jest motyw miejskiej dżungli, nawiązujący do trendu na to, co dzikie. Należy szukać roślin, które pochodzą z Azji czy też Ameryki Środkowej i Południowej. Wielkie paprocie, ananasy czy olbrzymie liście monstery sprawią, iż przebywający w ogrodzie zimowym poczuje się jak w środku amazońskiej puszczy. Chcąc stworzyć soczyście zieloną oazę, należy ustawić rośliny w różnych miejscach – w grę wchodzi parapet, ściana, stolik i podłoga. Warto pamiętać, aby nie przesadzić, bo tak „zarośnięty” ogród zimowy w mieszkaniu mocno zredukuje dopływ dziennego światła do pokoju.
W przypadku nowoczesnej miejskiej dżungli należy wybrać np. nowoczesne lampy. Niepowtarzalny efekt da ostre, kontrastujące z zielenią światło, które charakteryzuje lampy w stylu industrialnym. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie w różnych miejscach kilku pojedynczych żarówek jak np. żarówka Edisona.