Jak przygotować się do pierwszych wakacji z niemowlakiem?

Sezon urlopowy w pełni, dlatego, jeśli i Ty już wkrótce wybierasz się na wakacje z dzieckiem, przekonaj się, co z sobą zabrać, na co uważać i jak zapewnić dziecku spokojny, relaksujący urlop mimo młodego wieku i wyżynających się ząbków. Ręcznik dla niemowlaka, krem z filtrem ochronnym oraz zabawki to podstawa.

Pierwsze wakacje z dzieckiem – będzie inaczej niż do tej pory

Wakacje z kilkumiesięcznym dzieckiem mogą być bardzo udane pod warunkiem, że zostały dobrze zaplanowane. Bardzo wiele zależy od rodziców, którzy muszą mieć świadomość, że urlop będzie wyglądał zupełnie inaczej niż wcześniejsze wyjazdy tylko we dwoje. W trakcie wakacji nie ma mowy o wyjściu do klubu, kawiarni czy spokojnym opalaniu się na plaży. Maluszek wymaga przecież całej uwagi i zaangażowania. Warto pamiętać, że wyjazd na wakacje to zupełnie nowa sytuacja dla malucha, a zmiany nie są przez niemowlaki dobrze przyjmowane. Brakuje znajomych mebli, zabawek, kolorów i zapachów – wszystko jest inne i przerażające. Zaburzenia stałego rytmu dnia na pewno wpłynie na zachowanie malca i trzeba się tego spodziewać. W praktyce oznacza to płaczliwość, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem, a nawet gorączkę. Ręcznik dla niemowlaka zabrany z domu, ulubiony kocyk i przytulanka pomogą uporać się z tymi negatywnymi emocjami.

Jak zaplanować urlop z maluszkiem?

Wyjazd na wakacje z niemowlakiem powinien odbyć się poza sezonem – jest wtedy ciszej, znikają tłumy, a warunki atmosferyczne sprzyjają zabawie na plaży, długim spacerom i cieszeniu się pierwszym rodzinnym wyjazdem. Odwiedzenie z dzieckiem popularnych kurortów nie jest dobrym pomysłem. Pociecha będzie się denerwować hałasem, natłokiem ludzi oraz spalinami samochodów. Zdecydowanie lepiej wybrać spokojne okolice zarówno nad morzem, jak i w górach. Na pierwszy wyjazd warto pojechać do Polski i odpuścić sobie podróżowanie do odległych zakątków świata ze względu na inny klimat, wodę oraz choroby.

Najlepiej, jeśli rodzice są w stanie zapakować samochód i pojechać na wycieczkę razem z babcią, która jest w stanie pomóc w najpotrzebniejszych momentach. Jeśli podróż jest długa, warto pomyśleć o częstych przerwach, gdyż pozostanie przez wiele godzin w pozycji półleżącej, nadmiernie obciąża kręgosłup pociechy.

Wyjeżdżając na wakacje, najlepiej jest wyruszyć rano, gdyż temperatura jest niższa, ruch na drodze też jest ograniczony.

Ręcznik dla niemowlaka powinien być zawsze pod ręką, gdyż malucha nie można pod żadnym pozorem przegrzewać ani wychładzać. Ręcznik dla niemowlaka służy jako koc w trakcie drzemki oraz pozwoli okryć ciało po pływaniu w basenie. Od godziny 11 do 15 należy unikać wychodzenia na słońce. Zamiast tego zaplanować odpoczynek w cieniu albo w hotelu. W taki sposób można ochronić pociechę przed udarem i przegrzaniem.

Latem jest nam ciepło, doskwiera spocone ciało oraz suche powietrze, jednak to nie czas, żeby włączać klimatyzację, gdyż dla malucha skoki temperatury zakończą się zapaleniem płuc. Jeśli istnieje taka możliwość, zamiast klimatyzacji warto po prostu otworzyć okna. Wewnątrz urządzeń chłodniczych często znajdują się bakterie i grzyby, które dodatkowo podrażniają drogi oddechowe.

Na wakacje nie można zabrać wszystkich dobrodziejstw używanych w domowym zaciszu, ale warto zawsze mieć pod ręką ulubione zabawki, niewielki dmuchany basenik, kremy z wysokim filtrem, nakrycie głowy oraz ręcznik dla niemowlaka.

Post Author: dobry pomysł na