Biegunki i zaparcia u dziecka to bardzo częste dolegliwości, z którymi zmagają się maluchy. Oprócz tego, że pojawiają się znienacka, to czasami trudno je zwalczyć. Co więc robić, aby dziecko nie borykało się z nawracającymi zaparciami?
Skąd się biorą zaparcia u dziecka i jakie są objawy tej dolegliwości?
Kiedy dziecko nie chce lub nie może się wypróżnić, pojawia się duży problem. Rodzice muszą znaleźć skuteczny sposób na to, aby ta przykra dolegliwość ustąpiła. Priorytetowo należy odkryć, czy dziecko nie może załatwić potrzeby fizjologicznej, bo nie chce, czy też jest to efektem złej diety lub schorzenia. Jeśli mamy do czynienia z drugim przypadkiem, wtedy problem staje się bardziej złożony. Jakie są przyczyny zatwardzenia u dzieci? To w większości przypadków nieodpowiednia dieta, w której np. za dużo jest witaminy D. Równie dobrze jednak odpowiedzialny może być stres czy też wadliwe funkcjonowanie układu nerwowego lub mięśniowego. Kolejne możliwe przyczyny zaparć to zbyt mała aktywność fizyczna oraz alergia na białko mleka. Wpływ mogą też mieć niektóre leki lub choroby np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.
Jak leczyć zaparcia u dziecka? Co jest skuteczne?
Rodzice wybierają dobrej jakości suplementy diety, które w naturalny sposób regulują rytm wypróżniania się dziecka. Wśród nich wyróżnia się m.in. preparaty do rozpuszczenia w saszetkach o przyjemnych dla dziecka smaku. Są nimi np. xenna balance junior, macrolxol junior czy dicopeg junior.
Jest również sporo domowych sposobów na uporanie się z problemem. Oczywiście nie zawsze każdy z nich będzie działał na każde dziecko. Przede wszystkim należy wzbogacić dietę o błonnik, który reguluje pracę jelit. Oprócz tego zwiększa objętość kału i rozluźnia go, dlatego wypróżnienie dziecka staje się prostsze. Znajduje się on m.in. w warzywach i owocach, kaszach, pieczywie z pełnego przemiału i płatkach owsianych. Należy też podawać dziecku więcej płynów, szczególnie wody i herbatek ziołowych np. rumiankowej. W jadłospisie nie powinno zabraknąć również kefirów i jogurtów naturalnych zawierających żywe kultury bakterii. Wpływają one dobroczynnie na florę bakteryjną jelit. Ich intensywniejszą pracę zapewnią także suszone śliwki, rodzynki, nasiona lnu czy słonecznika.
Warto też pomóc dziecku wypracować stały rytm wypróżnień w ciągu dnia. Wtedy przez wyrobienie u malucha nawyku, można usunąć całkowicie lub zminimalizować skalę problemu.