Nawilżanie jest podstawową czynnością w prawidłowej pielęgnacji skóry. Pozwala ono zapobiec negatywnym skutkom wysuszenia się skóry. Dlaczego nie należy zapominać o odpowiednim nawilżaniu skóry twarzy? Dlaczego wymaga ona szczególnej ochrony?
Dlaczego skóra potrzebuje nawilżenia?
Woda dla skóry jest wręcz niezbędnym elementem. Po nawilżeniu skóry, woda przenika do niej, gdzie odpowiada za m.in. dwie bardzo istotne funkcje: reguluje przebieg procesów komórkowych (w tym odnowy naskórka) oraz zapewnia prawidłową budowę włókien elastylowych i kolagenowych. Gdy te procesy są nieskuteczne, na twarzy pojawiają się zmarszczki, dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe nawilżenie skóry. Proces rogowacenia (odnowy) naskórka to nic innego jak produkcja specjalnego białka (keratyny) przez znajdujące się głęboko w strukturze skóry komórki zwane keranocytami. Keratyna to podstawowy budulec skóry, paznokci i włosów. Aby powstała, keranocyty migrują z głębokich warstw skóry do tych bardziej zewnętrznych. Kolejno obumierają, pozostawiając na skórze właśnie keratynę. Warstwa obumarłych keranocytów jest elementem naturalnej bariery ochronnej skóry. Barierę tę (określaną fachowo płaszczem hydrolipidowym) tworzą obumarłe komórki, serum oraz woda. W głębokich warstwach skóry poza keranocytami znajdują się również włókna elastylowe i kolagenowe. To one są odpowiedzialne za prawidłową kondycję skóry – im ich więcej, tym skóra jest jędrniejsza i bardziej elastyczna. Produkcją elastyny oraz kolagenu zajmują się fibroblasty przy użyciu wody.
Co się stanie gdy wody zabraknie?
Przede wszystkim zaburzony zostanie proces odnowy naskórka, a powstały na jego skutek płaszcz hydrolipidowy będzie poważnie osłabiony. Naskórek stanie się przesuszony i skłonny do podrażnień. W związku z powyższym „na pomoc” pozbawionemu nawodnienia naskórkowi ruszy magazynowana w najgłębszych warstwach skóry woda. Zostaje ona transportowana przez wszystkie warstwy skóry aż do naskórka, gdzie spróbuje zniwelować różnicę w nawilżeniu, po czym wyparuje. Ten fizjologiczny proces nosi nazwę przeznaskórkowej utraty wody. W przypadku gdy skóra ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, utrata wody zachodzi szybciej, na czym tracą włókna elastylowe i kolagenowe. Pozbawione wody (przedostającej się do naskórka) staną się coraz bardziej kruche i mało elastyczne, przyczyniając się do wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek.
Na jakiej zasadzie działają kosmetyki nawilżające
Cetaphil EM, jak i każdy inny skuteczny kosmetyk nawilżający, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie dostarcza dodatkowej ilości wody do organizmu, ale zapobiega jej nadmiernej utracie. Proces nawilżenia skóry, a więc ochrony przed utratą wody, zachodzi na trzech płaszczyznach:
- Wiązanie cząsteczek wody w głębokich warstwach skóry (woda nie migruje tak łatwo do zewnętrznych warstw skóry);
- Zmniejszenie różnicy w poziomie stężenia wody w danych warstwach skóry;
- Wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego (parowanie wody z naskórka zachodzi mniej skutecznie).