Dekoracje łazienkowe – na co warto postawić?

Urządzając łazienkę, trzeba wyposażyć ją w dodatkowe elementy ozdobne i użytkowe. Często akcesoria łączą obydwie te funkcje tak jak dywanik łazienkowy. Warto więc poświęcić trochę czasu na dobranie odpowiednich akcesoriów, gdyż można dzięki temu uatrakcyjnić wizualnie pomieszczenie.

Urządzając łazienkę, trzeba pamiętać, że wszelkiego rodzaju dodatki i akcesoria powinny być dobierane pod kątem aktualnego wystroju, stylizacji i elementów wykończenia. Na początku należy więc przestrzec przed tym, by nie kupować dekoracji łazienkowych, ani istotnych akcesoriów użytkowych przed tym, gdy łazienka nie zostanie jeszcze ukończona. To zalecenie dotyczy osób, które są na etapie wykańczania mieszkania lub domu, lub planują remont łazienki, ale jeszcze nie do końca wiedzą, jak zostanie ona wykończona. Dekoracje do łazienki najlepiej dobrać, gdy ma się już gotowy projekt lub całe pomieszczenie jest wykończone. Wiedzą, jak wyglądają kafelki, umywalka, czy armatura, można łatwiej dopasować dekoracje. Warto zaznaczyć, że bardzo często dochodzi do sytuacji, w której okazuje się, że łazienka na żywo po wykończeniu wygląda nieco inaczej, niż wynikałoby to z projektu. W praktyce okazuje się, że poszczególne dekoracje przestają pasować do aktualnego wystroju.

Jak dobrać dekoracje do łazienki kolorystycznie?

Wybierając dekoracje łazienkowe, ma się do wyboru dwie możliwości, jeśli chodzi o wybór kolorystyki. Pierwszą z nich jest szukanie akcesoriów w podobnym kolorze do koloru ścian. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chce się osiągnąć minimalistyczny efekt. Jeśli jednak ktoś woli bardziej rzucające się w oczy wystroje wnętrza, lepiej postawić na drugą opcję i wybierać kontrastowe kolory. Należy pamiętać, by nie były one zbyt podobne do podłogi, czy ścian, gdyż nie wygląda to dobrze. Jeśli już kolorystyka ma być przełamana, to lepiej to zrobić zdecydowanie.

Akcesoria użytkowe, jako dekoracje

Łazienka jest miejsce, w którym praktycznie jest wykorzystać potencjał dekoracyjny akcesoriów użytkowych. Są one niezbędne, a biorąc pod uwagę, że łazienka jest pomieszczeniem użytkowym, nie warto przesadzać z dekoracjami, które nie pełnią roli praktycznej. Może to okazać się problematyczne, chociażby z tego względu, że samo zadbanie o higienę i czystość w łazience jest dość trudne, a gdy dojdzie do tego szeroka gama dodatków, to sprawa jeszcze bardziej się skomplikuje. Na szczęście na rynku jest bardzo wiele gadżetów, które są nie tylko elementarnym wyposażeniem łazienek, ale jeszcze są zaprojektowane tak, by same w sobie stanowić ozdobę.

Dzięki temu zaprojektować wystrój w taki sposób, by nie musieć uwzględniać wielu akcesoriów, a jednocześnie osiągnąć ciekawy efekt wizualny przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania, gdyż pierwszym z elementów, który sam w sobie może stanowić ozdobę, jest dobrze dobrana armatura w ciekawym designie.

Dywanik łazienkowy i inne akcesoria

Jednym z najprostszych akcesoriów, które są niezbędne w każdej łazience, a które jednocześnie mogą stanowić ciekawą ozdobę, jest dywanik łazienkowy. W tym zakresie można popuścić wodze fantazji, gdyż na rynku jest wiele rodzajów dywaników, które występują zarówno w wariantach minimalistycznych i jednokolorowych, jak i w wersjach bardzo jaskrawych, czy też wzorzystych. Tutaj wybór powinien być zależny od tego, czy dywanik ma się mocno rzucać w oczy, czy raczej być estetycznym dodatkiem, który wtapia się w resztę otoczenia. Warto poza dywanikiem dobrać podobne akcesoria tego typu. Może to być na przykład kurtyna do prysznica w podobnej stylistyce, o ile takową się posiada. Dobrane pod kolor lub wzór będą stanowiły spójną całość i nadawały aranżacji przemyślanego wyglądu. Ponadto można zaopatrzyć się w ręczniki, które zazwyczaj wiszą na wierzchu pod kolor dywaników, co również bardzo dobrze wygląda. Ciekawym pomysłem jest dopasowanie takich akcesoriów do koloru kontrastowych wstawek na glazurze, o ile takie są przewidziane w projekcie łazienki.

Post Author: dobry pomysł na