Czym jest i jak rozpoznać infekcję bakteryjną pochwy?

Infekcja bakteryjna pochwy jest zjawiskiem dość często występującym. Główną przyczyną tego rodzaju zakażenia jest zanik pałeczek kwasu mlekowego, co sprzyja rozwojowi bakterii tlenowych i beztlenowych. Jak można ustrzec się przed zakażeniem bakteryjnym pochwy? I jak je skutecznie leczyć?

 

Czym jest infekcja bakteryjna pochwy?

Aby móc ustrzec się przed rozwojem infekcji, a w razie jej wystąpienia podjąć skuteczne leczenie, należy przede wszystkim dowiedzieć się czym, tak właściwie jest infekcja bakteryjna pochwy. Ważne jest też zapoznanie się z jej objawami, aby móc samodzielnie dobrze zdiagnozować dolegliwość. Do infekcji bakteryjnej dochodzi w momencie, gdy zaburzone zostaje wydzielanie kwasu mlekowego. Jego zadaniem jest regulacja pH pochwy. Kwaśny odczyn pochwy uniemożliwia rozwój bakterii. Problem pojawia się w momencie zbyt małej ilości kwasu mlekowego. Istnieją czynniki, które mogą wpływać na pojawienie się infekcji. Co możemy do nich zaliczyć? Leczenie antybiotykami, które zaburza również naturalną florę jelit, przewlekły stres wpływający na obniżenie odporności, a także kontakty seksualne z wieloma partnerami. Ważna jest również właściwa higiena. Jej brak, zwłaszcza w okresie miesiączki zmienia pH pochwy, na sprzyjające rozwojowi zakażenia bakteryjnego.

 

Infekcja bakteryjna pochwy – poznaj objawy choroby

Jakie objawy są charakterystyczne dla tej choroby? Prawie połowa przypadków choroby przebiega bezobjawowo. Właśnie dlatego postawienie słusznej diagnozy w tych przypadkach jest bardzo ciężkie. Druga połowa chorych kobiet skarży się natomiast nieprzyjemny zapach z pochwy. Zapach ten jest bardzo charakterystyczny i kobieta od razu wie, że dzieje się coś niedobrego. Czasami pojawiają się białe upławy, świąd oraz nieprzyjemne szczypanie zwłaszcza przy oddawaniu moczu. Infekcja bakteryjna pochwy charakteryzuje się również wystąpieniem upławów, które przylegają do ścian pochwy oraz warg sromowych, tworząc biały nalot.

 

Jak leczyć zakażenie bakteryjne pochwy?

Po skutecznym rozpoznaniu choroby, czas na podjęcie leczenia. W aptekach dostępne są preparaty do stosowania miejscowego oraz leki przyjmowane doustnie bez recepty. Leki te pomogą nam zwalczyć namnażające się bakterie, wspomogą produkcję kwasu mlekowego oraz co najważniejsze dadzą ulgę w odczuwaniu nieprzyjemnych objawów choroby. Z kolei skuteczną obroną przed wystąpieniem choroby, będzie regularne stosowanie kosmetyków do higieny intymnej, zawierające kwas mlekowy.

Post Author: dobry pomysł na