Większość kobiet każdego miesiąca zmaga się z kilkoma dniami określanymi jako niedyspozycja, menstruacja czy po prostu miesiączka. W tym czasie czujemy się gorzej, miewamy napady żarłoczności, a do tego nawet najmniejszy powód idealny jest do wszczęcia awantury. Te kilka dni jest bardzo trudne, dlatego trzeba uczynić wszystko, żeby stosowana ochrona nie zawiodła.
Tampon – za czy przeciw?
W trakcie menstruacji kobiety sięgają zarówno po podpaski, jak i tampony. Już od niepamiętnych czasów toczą się spory, która metoda ochrony jest lepsza. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma jednego skutecznego rozwiązania. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się łączony sposób.
Tampon jest przede wszystkim bardzo dyskretny i niewidoczny. Nic nie odznacza się na bieliźnie czy spodniach, a do tego zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa. To idealny sposób na ochronę w trakcie aktywności fizycznej, która sprawi, że wizyta na basenie w czasie trwania miesiączki nie stanowi już dłużej problemu. Tak samo sytuacja ma się do wakacji i opalania się na plaży. Nie trzeba się dłużej ukrywać, ale można spokojnie wyjść do ludzi i cieszyć się życiem mimo chwilowej niedyspozycji. Jego używanie sprawdza się przede wszystkim latem, kiedy to podpaska jest w stanie wywołać bolesne oraz uciążliwe odparzenia. Kiedy na dworze panuje 30 stopniowy upał, a podpaska nasiąknięta krwią nie zostaje wymieniona przez parę godzin, pod koniec dnia na pewno pojawi się podrażnienie okolic intymnych.
Oprócz tego stosowanie tamponu sprawia, że znika nieprzyjemny zapach, który gromadzi się na podpasce oraz istnieje mała szansa na pojawienie się podrażnień. Jest to związane z brakiem rozkładania się różnorodnych substancji. W dzisiejszych czasach sklepy posiadają szeroką ofertę tamponów, dzięki czemu można dopasować je zarówno do intensywności krwawienia, jak również preferowanego rozmiaru. Nie jest to jednak rozwiązanie dla pań, które regularnie zmagają się z infekcjami intymnymi. Chodzi o to, że tampon drażni pochwę i sprawia, że infekcje mogą pojawiać się jeszcze częściej i trwać dłużej. W trakcie intensywnego krwawienia tampon może szybko przeciec, dlatego stosowanie dwóch metod na początku miesiączki sprawdzi się najlepiej.
Kilka istotnych porad w sprawie stosowania tamponów
Tampony spotykają się z wieloma negatywnymi opiniami, jednakże żadna z nich nie została jeszcze potwierdzona przez naukowców. Właśnie z tego względu można korzystać z nich bez większych oporów. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie, które stosuje się nocą. W ciągu dnia jak najbardziej, ale wieczorem warto przykleić na bieliznę podpaskę. Taki sposób sprawia, że istnieje zdecydowanie mniejsza szansa pojawiania się bakterii. Tampon w ciągu dnia zmieniany jest co 2, maksymalnie 3 godziny. W nocy znajduje się w pochwie nawet do 10 godzin, dzięki czemu stan ten jest niekorzystny.