Czu Ukraińcy w Polsce są dobrymi pracownikami?

Ukraińcy często wykonują w Polsce zawody deficytowe, czyli takie, których w Polsce brakuje. To dlatego są pożądanymi pracownikami, a fakt, że Polacy wykazują się coraz większą tolerancją wobec wschodnich sąsiadów, niesie za sobą same plusy. Szczególnie dla polskich przedsiębiorstw.

Czy Ukraińcy są pracowici?

Ukraińcy chcą pracować w Polsce i tę pracę cenią sobie z wielu powodów. Po pierwsze, Polska sąsiaduje z Ukrainą, zatem powroty do rodzin nie trwają długo. To właśnie ze względu na rodziny, Ukraińcy decydują się na pracę w Polsce, tutaj mogą zarabiać więcej, niż u siebie. Poza tym bardzo często są cenieni przez pracodawców, ponieważ są dobrymi fachowcami. Dla niektórych Ukraińców pobyt w Polsce to jedynie praca tymczasowa, lecz wielu chce tu pracować na stałe i zamieszkać. Pracownicy z Ukrainy są uważani za pracowitych, szczególnie przez przedsiębiorców, którzy nie mogli wcześniej znaleźć pracowników wśród Polaków.

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Społeczeństwo polskie i ukraińskie nie różni zbyt wiele- podobne są nasze języki, kultura oraz łączy nas bliskość geograficzna. Dla pracowników z Ukrainy są uproszczone przepisy związane z zatrudnieniem. Praca tymczasowa dla pracowników z Ukrainy nie może trwać dłużej niż pół roku. W tym czasie Ukrainiec nie potrzebuje wizy ani pozwolenia na pracę. W przypadku chęci zatrudnienia pracownika z Ukrainy na stałe, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na pracę. Gdy Ukraińca interesuje jedynie praca tymczasowa, nieprzekraczająca 6 miesięcy, jedynym potrzebnym dokumentem jest oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia.

Pracodawcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy, ponieważ często zgadzają się na niższe stawki, niż te, które życzą sobie Polacy. Dzieje się tak dlatego, że zarobki na Ukrainie są około dwuipółkrotnie niższe, niż w Polsce. Jednak pogląd, że Ukrainiec to tania siła robocza jest coraz mniej aktualny, Poza tym, najczęściej to agencje zatrudnienia najczęściej pośredniczą w zatrudnieniu pracowników z Ukrainy, a to również odpowiada pracodawcom.

Polacy nie muszą obawiać się konkurencji.

Gdy Ukraińcy zaczęli przyjeżdżać do Polski za pracą, Polacy nie byli tym faktem zachwyceni. Obawiali się, że nie będzie wzrostu stawek, a także, że Ukraińcy odbiorą Polakom pracę. Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych zatrudnia Ukraińców, dlatego, że Polacy nie chcą wykonywać takich prac. Dzięki Ukraińcom firmy te nie mogą narzekać na luki kadrowe, a co za tym idzie, mogą bez problemu realizować swoje plany i zamówienia. W związku z tym coraz więcej Polaków wykazuje większą tolerancję w stosunku do pracowników z Ukrainy.

Jaką pracę mogą znaleźć Ukraińcy w Polsce?

Praca w gastronomii, przetwórstwie owocowo-warzywnym, budownictwie oraz utrzymaniu zieleni to najczęstsze branże, które zatrudniają Ukraińców. Dla wielu pracowników jest to jedynie praca tymczasowa, sezonowa, lecz wszystko wskazuje na to, że Polscy przedsiębiorcy będą potrzebowali kadry z Ukrainy nawet na stałe. Innymi branżami, które chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy, są salony kosmetyczne oraz wspomniane już wcześniej zakłady produkcyjne. Zapotrzebowanie jest również na kasjerów, sprzedawców, pracowników recepcji w hotelach oraz kierowców taksówek.

Post Author: dobry pomysł na