Bez soli mineralnych ani rusz

Sole mineralne znajdują się zarówno w organizmach żywych, jak i pożywieniu, dlatego ich rola oraz ilość jest tak istotna. W naszym ciele spełniają przede wszystkim funkcję budulcową oraz regulacyjną. Jedną z najważniejszych soli jest chlorek sody, jednakże wapno i magnez też znajdują się w czołówce.

Dlatego sole mineralne są tak istotne?

Sole mineralne muszą występować w każdej diecie. Kiedy ich brakuje można spodziewać się zaburzeń o charakterze fizjologicznym. Soli mineralnych brakuje na skutek kilku zaniedbań, między innymi niewłaściwego odżywiania się, a przede wszystkim spożywania jednych i tych samych produktów. Duża potliwość, regularne biegunki i wymioty także sprawiają, że w organizmie zaczyna brakować soli.

Sole mineralne składają się z mikroelementów oraz makroelementów. Wśród nich występuje chociażby wapń, który odgrywa istotną role w budowaniu szkieletu. Kiedy znajduje się z organizmie w wystarczających ilościach człowiek ma mocne oraz zdrowe kości. Oprócz tego nie pojawiają się problemy z sercem oraz mięśniami. Aby dostarczyć odpowiednie ilości wapnia należy sięgać przede wszystkim po mleko oraz jego przetwory. W diecie nie powinno zabraknąć jajek i sera, które sprawdzą się wprost idealnie.

Wśród soli mineralnych występuje również magnez. Człowiek traci spore ilości magnezu na skutek regularnego sięgania po alkohol kawę oraz stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Stres, duże ilości tłuszczów i problemy z nerkami to kolejne przyczyny wydalania z organizmu dużych ilości magnezu. Warto go spożywać, gdyż uspokaja człowieka, a do tego wykazuje działanie relaksujące i kojące. Naukowcy starają się dowieść, że niewystarczające ilości magnezu w diecie sprawiają, że istnieje zdecydowanie większa szansa na zmaganie się z depresją.

Kiedy w organizmie występują odpowiednie ilości soli mineralnych gospodarka wodna organizmu odbywa się we właściwy sposób. Sole usuwane są z organizmu z różnych przyczyn, między innymi stosowania zbyt dużych ilości soli kuchennej.

Jony sodu to podstawowy kation zewnątrzkomórkowy, który umożliwia właściwe funkcjonowanie błon komórkowych. Sód sprawia też, że przewodzenie impulsów nerwowych przez neurony odbywa się bez większych komplikacji. Oddziałuje na ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych oraz organizm nie zmaga się z koloidami komórkowymi.

Można też wspomnieć o potasie, który wymagany jest do właściwego funkcjonowania mięśni, nerwów oraz serca. Kiedy w organizmie zaczyna brakować soli można zmagać się w pierwszej kolejności z osłabieniem, skurczami łydek, pojawia się też kołatanie serca.

Aby wzbogacić organizm o sole mineralne należy jeść przede wszystkim banany, pomidory i ziemniaki.

Post Author: dobry pomysł na