Skutki przeziębienia

Łamanie w kościach, brak siły i ogólne rozbicie to pierwsze objawy przeziębienia. Często ich nie zauważamy, dopiero kiedy dołączą do tego inne objawy, zauważamy, że jesteśmy chorzy. Przeziębienie to najlżejsza infekcja, która często przechodzi sama. Niekiedy jednak może przerodzić się w poważną chorobę.

Przeziębienie dopada nas najczęściej w okresie jesienno – zimowym, kiedy temperatura spada, odporność szwankuje, a my przemarzniemy, bo za lekko się ubraliśmy. Zarażeniu sprzyjają także zatłoczone autobusy, skupiska ludzi w marketach czy przedszkolach.

Objawy przeziębienia są dość uciążliwe, jednak większość z nas je bagatelizuje i nie zwalnia tempa. Nikt z powodu kataru nie bierze zwolnienia z pracy. Dzieci, których rodzice uznają, że są lekko przeziębione również trafiają do szkól i przedszkoli. Niestety w ten sposób wszyscy zarażają się od wszystkich i stąd tak duża liczba zachorowań.

Ból gardła, katar

Najczęstszymi objawami przeziębienia są ogólne rozbicie, katar, ból głowy, ból gardła czasem kaszel i podwyższona temperatura. Na przeziębienie najskuteczniejszy jest odpoczynek i przebywanie w cieple. Można przyjmować lekkie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jednak jeżeli temperatura ciała nie przekroczyła 38 stopni, nie powinniśmy jej zbijać. Na katar pomogą inhalacje z soli fizjologicznej i regularne czyszczenie nosa. Jako naturalny lek możemy zastosować mleko z miodem, masłem i czosnkiem lub syrop z cebuli. Ból gardła zwalczy płukanka z soli lub sody oczyszczonej. Dodatkowo można zastosować siemię lniane do picia, które nawilży gardło i złagodzi podrażnienia. Objawy przeziębienia powinny ustąpić po około 3 do 5 dni.

Kiedy do lekarza

Jeżeli objawy się nasilają, ból gardła jest mocniejszy, nie możemy przełykać, katar stał się zielony i pojawił się mokry kaszel, powinniśmy udać się do lekarza. Najprawdopodobniej do zakażenia wirusowego doszło także bakteryjne i powinniśmy zastosować antybiotyk. Najgorsze co możemy zrobić w takiej sytuacji, to czekać aż choroba ustąpi. Przy takim postępowaniu zwykłe przeziębienie może przekształcić się w poważną chorobę jak angina, zapalenie ucha, oskrzeli, a nawet płuc.

 

Post Author: dobry pomysł na