Skuteczne metody obniżenia gorączki u dzieci

Gorączka jest naturalnym odruchem ochronnym ludzkiego organizmu, który towarzyszy wielu chorobom. Wzrost temperatury ciała objawia się uczuciem chłodu, dreszczami i ogólnym osłabieniem – to główne powody, dla których każdy chce się pozbyć tego stanu jak najszybciej – zwłaszcza gdy dotyczy on małego dziecka. Jakie są skuteczne metody na zbicie temperatury. Czym cechuje się dobry lek na gorączkę?

Lek na gorączkę dla dzieci – jaki?

Jednym z najpopularniejszych sposobów zbicia temperatury u najmłodszych, są czopki. Tego typu lek na gorączkę można stosować już od 2 miesiąca życia. Tego typu preparaty nie tylko zwalczają gorączkę, ale również towarzyszące jej bóle głowy i bóle mięśni. Czopki doodbytnicze przeciwgorączkowe wykorzystywane są zarówno w przypadku zmian chorobowych, jak i podczas bolesnego ząbkowania. Niektórzy rodzice (a znacznie częściej dzieci) preferują jednak inne rodzaje lekarstw. Gdy Twoje dziecko chętnie przełyka podawane mu jedzenie i napoje, warto wypróbować syrop o ulubionym smaku pociechy i dawkować go według podanego na opakowaniu schematu. Aksamitna konsystencja i słodki smak sprawiają, iż wiele dzieci zażywa go bez problemu.

Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka

Jednym z najpopularniejszych sposobów zbicia gorączki za pomocą domowych metod jest napój z miodu, mleka oraz czosnku. Wystarczy do ciepłego mleka wrzucić rozgnieciony ząbek czosnku i doprawić całość miodem, a domowy wywar leczniczy będzie gotowy. Taki napój skutecznie obniża temperaturę, przyczyniając się do powstania przyjemnego uczucia ciepła, a dodatkowo efektywnie zwalcza bakterie oraz stymuluje układ odpornościowy do dalszego zwalczania infekcji. Innym, mało inwazyjnym sposobem na gorączkę są okłady. Wystarczy położyć na czole dziecka namoczony zimną wodą ręcznik. Można również użyć lodu, pamiętając jednak, aby nie kłaść go bezpośrednio na skórze dziecka, ponieważ może on wywołać nieprzyjemne uczucie zimna. W związku z powyższym zaleca się woreczek z lodem owinąć ściereczką. Okłady należy zmieniać co 15 minut, systematycznie sprawdzając, czy temperatura wróciła do prawidłowej wartości. Zimne okłady można kłaść nie tylko na czole, ale również na karku, kostkach oraz łydkach chorego maluszka. Kolejnym w pełni naturalnym sposobem na obniżenie gorączki jest picie ziołowych naparów, takich jak kwiat lipy, czarny bez, pączki topoli, owoce dzikiej róży czy maliny. Tego typu napoje są bardzo smaczne, dlatego maluch nie powinien wnosić sprzeciwu i bez problemu wypić całą zalecaną przez rodziców porcję. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie domowych sposobów nie zastąpi wizyty u lekarza. Gdy temperatura dziecka jest wyższa niż 38,5 stopnia Celsjusza, koniecznie należy udać się do najbliższej przychodni i poprosić o pomoc specjalistę.

Post Author: dobry pomysł na