Jak wygląda camping zimą?

Zimowy wyjazd na camping? Wiele osób niezaznajomionych z tajemnicami caravaningu tylko wzruszy ramionami. Niesłusznie! Wyjazdy i noclegi zimą z własnym domem na kółkach są coraz popularniejsze. Kampery i przyczepy umożliwiają nocowanie nawet przy ujemnych temperaturach, a funkcjonalne akcesoria kempingowe sprawiają, że można zorganizować niezapomniany pobyt urlopowy w warunkach zimowych – bez wydawania mnóstwa pieniędzy na loty, przejazdy i noclegi w tradycyjnym wydaniu.

 W kamperze na minusie? To jak najbardziej możliwe!

Dzięki wypożyczalniom kamperów nawet niezbyt doświadczeni turyści przekonują się do zalet zimowego wypoczynku na campingu. Niestety, zimą ruch w tym sektorze wypoczynkowym zamiera. Może dlatego, że trudno sobie wyobrazić nocleg na tle śnieżnych zasp? Współczesne pojazdy są do tego przygotowane. Kampery całoroczne standardowo produkuje się z podwójną podłogą. To nie tylko lepsze warunki termiczne w kabinie – takie rozwiązanie ma zapobiegać zamarzaniu płynów w instalacjach. Chodzi tu przede wszystkim o oba zbiorniki wodne, a także instalację przy spuście toalety. Jednak nawet w kamperze z pojedynczą podłogą można uniknąć zamarznięcia wody przy temperaturze nawet -5 stopni C.

Zadbaj o staranną izolację pojazdu

Jednak sama podłoga nie zapewni stuprocentowej izolacji. Dużą utratę ciepła powodują szyby. Największą powierzchnię mają w kabinie kierowcy. Można wprawdzie oddzielić szoferkę od części mieszkalnej dodatkową matą, ale i tak wychłodzona kabina będzie słabym termicznie punktem podczas noclegu. Poza tym stracimy część metrażu, dlatego wystarczy zaopatrzyć się w specjalne maty izolujące, wewnętrzne i zewnętrzne. Standardowe zasłony na szyby w kamperze należy natomiast odwrócić srebrną stroną do wewnątrz. Latem służy ona do pochłaniania ciepła ze słońca, zimą będzie odbijać ciepło pochodzące z ogrzewania.

Duże i małe akcesoria – dodatkowe wyposażenie kampera na zimę

O czym jeszcze nie można zapomnieć? Sprawdź, czy Twój kamper jest wyposażony w dodatkowy system ogrzewania webasto, który podczas postoju korzysta ze zbiornika z paliwem. Piec i bojler są na wyposażeniu pojazdów całorocznych – najlepiej jeśli można sterować nimi przy pomocy aplikacji w smartfonie. dzięki temu uruchomisz ogrzewanie jeszcze przed powrotem do kampera, na przykład ze stoku lub górskiej wycieczki. Na pewno docenisz tę funkcję, gdy trzeba się rozgrzać. Z tych samych powodów przyda się suszarka do butów. Zimą potrzeba dużo prądu, a panele słoneczne będą miały mniej okazji do jego wytworzenia. Dlatego dobrym pomysłem będzie także campingowy agregat prądotwórczy, zwłaszcza jeśli  nie planujesz postojów w ośrodkach ze stanowiskami dla kamperów.

Post Author: dobry pomysł na