Jak wspomóc swój układ nerwowy?

Na co dzień człowiek narażony jest na mnóstwo impulsów, które oddziałują na jego emocje. Wiele obrazów, myśli, ciągły pośpiech i brak dostatecznej ilości snu na pewno nie sprzyjają dobremu zdrowiu. Układ nerwowy zaczyna mocno kuleć i pojawiają się pierwsze symptomy psychicznego przemęczenia.

Co robić, aby się wzmocnić? Skuteczne sposoby na wyciszenie i zastrzyk pozytywnej energii.

Każdy ma swój rytm dnia i złoty środek na stres. Na pewno trzeba zmienić podejście do życia, tzn. znaleźć czas na solidny odpoczynek. Mogą to być krótkie przerwy robione podczas pracy, np. pół godziny z książką czy ulubioną muzyką. Może to być także wyjście do kina czy na długi spacer. Sporo osób decyduje się na aktywność fizyczną, co jest bardzo dobrym pomysłem na wzmocnienie układu nerwowego. Po intensywnym treningu produkowane są hormony szczęścia w organizmie. Podczas ruchu pobudzany zostaje ośrodkowy układ nerwowy, a systematyczne treningi powodują wytworzenie się dodatkowych gałązek nerwowych dochodzących do włókien mięśni. Oprócz tego dochodzi do rozładownia nagromadzonych napięć psychicznych. Co więcej bodźce nerwowe są szybciej przewodzone, zmniejsza się poziom lęku oraz eliminowane są stany depresyjne. Aktywność na świeżym powietrzu wpływa tez na dobrą jakość snu ze względu na dostateczne dotlenienie organizmu.

Suplementy diety i odpowiednia dieta

Warto sięgać do skarbca natury, wybierając dla siebie odpowiednie rośliny lecznicze, które wspomogą układ nerwowy. Wśród nich można wymienić np. roślinę złocień maruna, chmiel czy arcydzięgiel. Czasami bardzo wycisza wypicie jednej filiżanki aromatycznych ziół dziennie, aby pozbyć się złych emocji. Bardzo często stosowanie ziół przynosi też inne korzyści. Wymieniana wyżej roślina lecznicza złocień maruna potwierdza tę tezę. Znana jest przede wszystkim, jako remedium na ból głowy. Działa też przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, a oprócz tego złocień maruna ma jeszcze wiele innych cennych właściwości. Można też stosować aromaterapię. Ziołowe kadzidełka, olejki eteryczne i świece zapachowe mogą skutecznie ukoić nerwy.

Oprócz ww. czynników naturalnych wpływających na wzmocnienie układu nerwowego duże znaczenia ma też to, co się je. Bardzo ważna jest m.in. suplementacja kwasami omega 3. Oprócz tego, że wspomagają one układ nerwowy, to wpływają też dobroczynnie na układ sercowo-naczyniowy. Warto wiec sięgać po tłuste ryby, olej lniany czy siemię lniane oraz orzechy. Szybciej regeneracji układu nerwowego sprzyja także magnez. Kiedy zaczyna go brakować, pojawia się często apatia, problemy ze snem, skurcze mięśni, i zaburzenia na tle nerwowym. Można go suplementować syntetycznie, ale też naturalnie jedząc kasze, orzechy, migdały i pijać kakao.

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że mózg potrzebuje sporej ilości wody, aby sprawnie funkcjonował. Oprócz czystej wody można sięgać po świeże soki warzywno-owocowe, pełne witamin i minerałów.

Post Author: dobry pomysł na