Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Czerwone kropki lub kratery pojawiające się na twarzy nastolatka to zmora dojrzewania. W okresie, kiedy człowiek najbardziej potrzebuje akceptacji otoczenia i jest przeczulony na punkcie swojego wyglądu, pojawia się na jego obliczu trądzik. Zjawisko normalne u nastolatków, jednak często potrafi uprzykrzyć życie.

Trądzik młodzieńczy ma wiele twarzy – może być to kilka prawie niewidocznych krostek lub duże bolesne wrzodowe zmiany. W większości zależy to od czynników genetycznych i intensywności procesu dojrzewania. Kiedy dopasujemy odpowiednią pielęgnację i uzbroimy się w cierpliwość, poskromimy potwora.

Jak odpowiednio pielęgnować skórę z wypryskami?

Skóra z wypryskami potrzebuje kosmetyków, które będą łagodziły stan zapalny, miały działanie antybakteryjne i nawilżające. Pielęgnacje powinno przeprowadzać się bardzo starannie, poczynając od dokładnego oczyszczenia skóry żelem do mycia, przetarcia tonikiem i nałożenia kremu np. Skinoren krem, Under 20, Perfecta. Większe zmiany skórne można potraktować odpowiednim preparatem leczniczym zawierającym np. cynk. do oczyszczania. Nie wolno używać peelingów ściernych, ponieważ rozprowadzają one zanieczyszczenia po całej skórze. Nie wolno również samodzielnie wyciskać pryszczy, ponieważ grozi to poważnymi nadkażeniami skóry, a nawet zapaleniem nerwów twarzowych.

Czy trądzik można zwalczyć dietą?

Dieta jest nieodłącznym elementem, który należy uwzględnić w leczeniu każdej choroby. Trądzik młodzieńczy jest spowodowany burzą hormonów, jaka dzieje się w młodym organizmie. Odpowiedni sposób odżywiania może nieco złagodzić zmiany skórne. Osoby, które zmagają się z trądzikiem, powinny unikać ostrych przypraw, słodyczy i żywności przetworzonej. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce oraz chude białko. Dodatkowo dietoterapię można wspomóc naparami z ziół takich jak bratek, szałwia, pokrzywa.

Dermatolog i ciężkie działa

Kiedy stosujemy podstawowe sposoby na trądzik i nawet wizyty w gabinecie kosmetycznym nie działają, należy udać się do dermatologa. Zaleci on odpowiednie maści zapewne dostępne na receptę lub przepisze odpowiednie leki. Najbardziej skuteczne terapie antytrądzikowe to te z zastosowaniem silnych antybiotyków, jednak powinno się je stosować tylko w uzasadnionych przypadkach.

Post Author: dobry pomysł na