Jak skutecznie uporać się z wrastającymi paznokciami?

Wrastające paznokcie to bardzo bolesny problem, nawet jeśli z początku wydaje się on nam zwykłym dyskomfortem. Im bardziej paznokcie wrastają, tym ból staje się nie do zniesienia. Dlaczego paznokcie wrastają? Jak radzić sobie z problemem wrastających paznokci?

 

Skąd się biorą wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie i ból z nimi związany dotyczy przede wszystkim stóp, a konkretnie dużego palca. Duży palec ma najtwardszy paznokieć w momencie, kiedy zacznie on bardzo wrastać, potrzebna może okazać się nawet pomoc chirurga. Właśnie dlatego, to takie ważne, by poznać podstawowe przyczyny wrastających paznokci oraz ich unikać. Wrastające paznokcie najczęściej biorą się z obcinania paznokci w niewłaściwy sposób. Paznokcie staramy się obcinać na prosto. Zbyt krótko obcięte paznokcie lub obcięte na półokrągło, stają się przyczyną ich późniejszego wrastania. Jednak nie jest to jedyna przyczyna tej dolegliwości. Śmiało możemy wspomnieć w wypadku wrastających paznokci o czyszczeniu powierzchni pod paznokciem czubkiem nożyczek oraz nieumiejętnym wycinaniu skórek, które może prowadzić do uszkodzenia wału paznokciowego. Przyczyną wrastających paznokci może być nawracająca grzybica paznokci, różnego rodzaju uderzenia oraz niewygodne obuwie. Osoby cierpiące na otyłość mają większe predyspozycje do wystąpienia wrastających paznokci. Znamy już podstawowe przyczyny wpływające na wrastające paznokcie, dzięki temu wiemy czego unikać. A co robić, kiedy wrastające paznokcie już nam dokuczają? Jak uporać się z bólem?

 

Leczenie wrastających paznokci

Podjęcie odpowiedniego leczenia dolegliwości wrastających paznokci, nie tylko uchroni nas przed dyskomfortem oraz bólem. Nieleczone wrastające paznokcie, wciąż zaogniają dolegliwości. Pokazać się mogą krwawe rany w momencie, gdy paznokieć zacznie przebijać skórę, opuchlizna oraz ropne zapalenie. Jak widzimy, podjęcie odpowiedniego leczenia jest konieczne. Jak wygląda leczenie? Jeśli problem z wrastającymi paznokciami jest już bardzo duży, konieczne może okazać się wycięcie chirurgiczne. W innych przypadkach zaleca się stosowanie klamer, które naprowadzają paznokieć tak, by rósł we właściwym kierunku. Klamry takie dostępne są do zakupu bez recepty w wielu aptekach. Można założyć je samodzielnie. Po pewnym czasie naprostowany paznokieć będzie rósł w odpowiednim kierunku. Bardzo ważne, by nie zapominać o profilaktyce. To jedna najskuteczniejszych metod na poradzenie sobie z problemem wrastających paznokci.

Post Author: dobry pomysł na