Jak dbać o zdrowie swojej wątroby?

Wątroba to największy gruczoł w naszym organizmie. Jej obecność odgrywa ważną rolę w układzie pokarmowym człowieka. Pełni wiele ważnych funkcji detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną oraz magazynującą. Warto zapoznać się nie tylko z jej funkcjami, ale również zastanowić się jak prawidłowo o nią dbać.

 

Jak daje o sobie znać chora wątroba?

Wątroba jak już wspomnieliśmy, pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Warto wspomnieć o oczyszczaniu i filtrowaniu krwi z toksyn oraz o zachodzących w niej procesach metabolicznych. W momencie, kiedy nasza wątroba zaczyna chorować, skutki nieprawidłowego jej funkcjonowania, odczuwalne są dla całego organizmu. Właśnie dlatego, warto zastanowić się nad tym, jakie są podstawowe objawy chorej wątroby. Takich objawów nie można zbagatelizować. Jeśli jakieś objawy mocno nas zaniepokoją, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. A jak wątroba może dawać znać, że dzieje się coś niedobrego? W zależności od rodzaju choroby wątroby mogą się pojawić bóle pod żebrami czy pojawienie się wysypki na twarzy. Mogą nam dokuczać mdłości, utrata apetytu oraz wymioty. Przeciążona wątroba może dawać o sobie znać w postaci pojawienia się dolegliwości trawiennych jak wzdęcia, bóle brzucha, niestrawność. Jeśli jesteś zwolennikiem palenia papierosów, picia alkoholu oraz spożywania tłustych potraw wiedz, że problemy z wątrobą pojawią się wcześniej czy później. A w jaki sposób możemy dbać o prawidłowe funkcjonowanie wątroby?

 

Jak właściwie zadbać o swoją wątrobę?

Dbanie o wątrobę to przede wszystkim unikanie wszystkiego, co jej szkodzi. Mowa tu przede wszystkim o właściwej diecie, a to nie tylko rezygnacja z tłustych potraw. Aby niepotrzebnie nie przeciążać wątroby, zaleca się spożywanie kilku, małych posiłków w ciągu dnia. W żadnym wypadku niewskazane jest przejadanie się. W trosce o zdrowie wątroby należy również ograniczyć picie alkoholu oraz zrezygnować z palenia papierosów. Co jeszcze można zrobić? Bardzo dużo daje właściwa suplementacja oraz oczyszczanie wątroby. Poleca się zakup w aptece środków takich jak silimarol, hepaslimin czy detox. Jeśli we właściwy sposób zadbasz o swoją wątrobę, będziesz mógł cieszyć się jej zdrowiem przez długi czas. Z całą pewnością nie dotkną cię również, przykre objawy złego funkcjonowania tego organu. Pamiętaj, że wątroba nie jest unerwiona, dlatego nie boli. Stan jej zdrowia możesz kontrolować, prosząc lekarza pierwszego kontaktu o zlecenie właściwych badań. Tego rodzaju badania staraj się wykonywać regularnie.

Post Author: dobry pomysł na