Co może pomóc na żylaki nóg?

Żylaki, pajączki i inne defekty pojawiające się na nogach to bardzo duży problem szczególnie dla pań. Wyjście na basen czy na siłownię stają się wtedy bardzo trudne. Co robić, aby pozbyć się niechcianych żylaków i jaką profilaktykę prowadzić?

Skąd się biorą żylaki?

Wszystko zaczyna się od tego, że krew płynąca w górę do serca zatrzymuje się w żyłach. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy uszkodzeniu ulega zastawka w żyłach powierzchniowych. Skąd się biorą żylaki i dlaczego dotykają tę, a nie inną osobę? Przyczyna bardzo często tkwi w genetyce albo wynika z braku aktywności fizycznej. Winna może być też nieodpowiednia dieta oraz używki. Bierny tryb życia, siedzenie cały dzień przed komputerem, brak ćwiczeń wykonywanych choćby w domu – to wszystko wpływa na pogarszający się stan nóg. Na początku stają się ciężkie, obolałe, pieką i puchną. Następnie na skórze uwidaczniają się drobne siateczki żyłek tzw. pajączków. Następnym etapem jest rozszerzanie się żył i powstawiane coraz bardziej widocznych wybrzuszeń na nogach. Tak właśnie tworzą się żylaki.

Rajstopy uciskowe i dieta – jak walczyć z żylakami skutecznie?

Na pewno należy dużo się ruszać. Podczas wysiłku fizycznego mięśnie kurczą się i popychają krew w kierunku serca. Oprócz tego konieczna jest zmiana jadłospisu. Zamiast słodyczy lepiej jeść więcej owoców, warzyw, ryb i wyrobów pełnoziarnistych. Dobrze zbilansowana dieta to taka, w której nie brakuje dobrego białka, tłuszczu (np. omega3) i węglowodanów (kasze pieczywo pełnoziarniste itd.). Odstawienie używek, zastąpienie mocnej herbaty i kawy herbatami ziołowymi to również bardzo dobre rozwiązanie. Czy sama dieta wystarczy? Na pewno nie, szczególnie wtedy, gdy żylaki są już bardziej zaawansowane. Wtedy pomocna okazuje się np. kompresoterapia, czyli leczenie za pomocą odpowiedniej siły ucisku. W każdym dobrym sklepie medycznym czy aptece można dostać rajstopy uciskowe, które działają w taki właśnie sposób. Taka bielizna wspomaga krążenie krwi żylnej. Dzięki równomiernie rozłożonemu uciskowi obrzęki wchłaniają się, a nowe nie powstają. rajstopy uciskowe redukują również rozszerzalność średnicy żył, a krew nie cofa się do kończyn dolnych. To bardzo dobry sposób na walkę z żylakami już powstałymi, ale też świetna profilaktyka. W momencie pojawienia się pierwszych symptomów żylaków można założyć rajstopy uciskowe, zapobiegając ich powstawaniu.

Oczywiście na żylaki stosuje się także maści łagodzące ból i niwelujące uczucie napięcia oraz ciężkość nóg. Działają też przeciwzakrzepowo. Tabletki zmniejszają średnicę żył, usprawniają krążenie i wzmacniają naczynia włosowate. Zarówno jedne, jak i drugie wyprodukowane są na bazie składników pochodzenia naturalnego, np. wyciągu z kasztanowca, ekstraktu z owoców borówki czy skórki cytryny.

Post Author: dobry pomysł na